IŞİD, Palmira’da 2 bin yıllık kemeri yok etti

06 Ekim 2015 Salı 23:27

Suriyeli yetkililer ve yerel kaynaklar, IŞİD militanlarının Suriye’nin tarihi Palmira kentinde bir tarihi eseri daha havaya uçurduğunu duyurdu

IŞİD, Palmira'da 2 bin yıllık kemeri yok etti

 AFP’ye konuşan Palmiralı bir aktiviste göre kentteki 2 bin yıllık Zafer Takı “un ufak edildi”. IŞİD militanları daha önce de kentteki iki önemli tarihi eseri havaya uçurmuştu. Londra merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de yıkımı doğruladı.
UNESCO Genel Müdürü Irina Bokova, yıkımın “savaş suçu” olduğunu söyledi ve uluslararası toplumu, “IŞİD’in Suriye halkını bilgisinden, kimliğinden ve tarihinden mahrum bırakma çabalarına karşı birlik olmaya” çağırdı. Suriye Devlet Başkanlığı Ofisi de Facebook sayfasından yayınladığı mesajda ikonik eserin yok edilmesini kınadı. Mesajda, kemerin yıkılması ile “karanlığı aydınlatan medeniyetten öç alındığı” belirtildi. Örgüt antik kenti mayıs ayında ele geçirmişti. 2011’de başlayan iç savaş öncesinde, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Palmira’yı her yıl 150 binden fazla turist ziyaret ediyordu.

Yorum Gönder

@name x