NATO: Türkiye'yi her tür tehlikeye karşı koruruz

08 Ekim 2015 Perşembe 16:02

NATO'dan bir Türkiye açıklaması daha geldi...

NATO: Türkiye'yi her tür tehlikeye karşı koruruz

 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Türkiye'yi her türlü tehlikeye karşı koruyacağını söyledi.

Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları toplantısı sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, Rusya'nın sadece Türkiye'nin değil, NATO'nun hava sahasını da ihlal ettiğini belirtti.

GEREKİRSE 48 SAATTE KONUŞLANDIRABİLİRİZ

"NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye son derece güçlü bir müttefikimizdir" diyen Stoltenberg, gerekirse 48 saat içinde birliklerini Türkiye'de konuşlandırabileceklerini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarının da kaygı yarattığını vurguladı.

Stoltengerg Rusya'dan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemekten vazgeçmesini ve IŞİD'i hedef almasını istedi.

RUSYA DA AÇIKLAMA YAPTI

Bugün Moskova'dan da Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlaliyle ilgili açıklama geldi. Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin devam etmesini umut ettiklerini söyledi.

Soçi'de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Peskov'a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın basında yer alan "Türkiye'yi kaybetmek, Rusya için ciddi bir kayıp olur. Türkiye, gerektiğinde, doğalgazı çok farklı yerlerden temin yoluna da gidebilir" sözleri soruldu.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadeleri hakkında bilgilendirildiğini belirterek, "Türkiye ile ilişkilerimize büyük değer veriyoruz. İlişkilerimizin, iki ülke liderleri tarafından belirlenen planlar doğrultusunda gelişmesini içtenlikle umut ediyoruz" dedi.

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin karşılıklı yarara dayandığını ifade eden Peskov, "Bu işbirliği iki ülke halklarının çıkarlarına da cevap veriyor" diye konuştu.

Ayrıca Peskov, Rusya'nın Suriye'de yürüttüğü hava saldırılarının, Türkiye ile sınır bölgesindeki istikrar ve güvenliğin sağlanmasına da katkı sağladığını savundu. Kremlin Sözcüsü, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin terör örgütü DAEŞ'e karşı yürüttüğü hava operasyonlarının başarılı olmadığını ileri sürdü.

Anahtar Kelimeler
banner67

Yorum Gönder

@name x