Tokat'ta Yeni Hava Alanı Beklentisi

02 Ekim 2015 Cuma 08:47

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, Tokat’ın acil olarak yeni bir hava limanına ihtiyacı bulunmakta olduğunu söyledi.

Tokat'ta Yeni Hava Alanı Beklentisi

Tokat Valiliği İl Özel İdaresince 1988 yılında inşa edilerek 1995 yılında DHMİ Genel Müdürlüğü’ne devredilen Tokat Hava Limanına büyük gövdeli uçakların inememesi ve pist yönündeki sıkıntılar nedeni ile yeni bir hava limanı yapılması bekleniyor. Bu anlamda mevcut Hava Limanı yakınlarında tespit edilen arazilerin tahsisi ile ilgili çalışma yürütülürken, Başkan Arat Tokat’ın acil olarak yeni bir hava limanına ihtiyacı olduğunu kaydetti. Arat, Tokat Hava Limanında yolcu sayısında bir problem olmamasına rağmen Tokat Hava Limanına mevcut yeri ve pist açısı nedeniyle sıkıntılı durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu konuda Sayın Başbakanımızın ve Dönemsel Ulaştırma Bakanlarımızın sözü bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda şu an kamulaştırma sıkıntısı yaşanmakta. Bu konunun gündeme alınıp hızlandırması kanaatini taşıyoruz” dedi.
Tokat’ın hava yolunun yanı sıra kara yolunda da yaşadığı sıkıntıları dile getiren Başkan Arat, “Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ile ilgili proje ihalesi yapılmış olmasına rağmen henüz bir çalışma başlamamış olması ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolunun da genişletilmesi ve ulusal standartlara getirilmesinde sıkıntılar yaşamaktayız. Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolu ilimizi önemli bir kavşak noktası haline getireceğinden ilimizin gelişime çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Tokat’ın; Karadeniz’e, İç Anadolu’ya ve Güney’e açılmasını sağlayacak yol, ulaşım maliyetleri ve zaman açısından da büyük avantajlar içermektedir. Ayrıca kısa bir bölümü yıllar sonra tamamlanmış olan Zile-Alaca-Sungurlu Yoluna ciddi anlamda hız verilmeli, her iki yol da yakın zamanda tamamlanmalıdır” diye konuştu.

Yorum Gönder

@name x