Seçimlere 408 gün kala Erbaa'da neler değişti

Yerel seçimlerin yenilenmesine 408 gün kala Erbaa’da neler değişti?

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde 20 yıl Erbaa Belediye Başkanı olarak görev yapan Ahmet Yenihan’ı devirip belediye başkanı seçilen Hüseyin Yıldırım göreve geldiği 2014 yılından bu güne 4 yılda Erbaa’da neler değişti, neler aynı kaldı? AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti 2019’daki seçimlerde hangi stratejileri izleyecek? Ahmet Yenihan yeniden aday olacak mı?

ESMEK VE KONGRE MERKEZİ

2014 yılında yapılan seçimlerin hemen ardından Erbaa’da en dikkat çeken çalışmaların başında sosyo-kültürel faaliyetler geldi. Şuana kadar binlerce Erbaalıya hizmet veren Erbaa Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (ESMEK) 2014 yılında faaliyetlerine başladı. 4 Haziran 2014’te Nikah Salonu olarak kullanılan yerin yanında oluşturulan alanda ilk dersini yapan ESMEK 2015 yılında Kongre ve Kültür Merkezine taşındı. 2012 yılında dönemin belediye başkanı Ahmet Yenihan zamanında 13 Milyon TL bedelle inşasına başlanan Kongre ve Kültür Merkezi ancak 2015 yılında hizmet vermeye başlayabildi. İhaleyi alan firmanın iflas etmesi sonucu şirketle yapılan sözleşme feshedildi. Daha sonra eksikliklerin tamamlanması için 2014 yılında yeniden ihale yapıldı. Yaklaşık olarak Erbaa Belediyesine geri ödemelerin faizi ile birlikte 20 Milyon TL’ye mal olan Kongre ve Kültür Merkezi 2015 yılında tamamlanıp içerisinde ESMEK, sinema ve tiyatro salonlarının da içinde bulunduğu bir yerleşkeye dönüştürüldü.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ERBAA’DA

Erbaa 9 Temmuz 2014 yılında ilk kez Recep Tayyip Erdoğan’ı Erbaa’da ağırladı. Cumhurbaşkanlığı seçimi için düzenlenen Tokat Mitinginin ardından ilçe Stadyumuna gelen Recep Tayyip Erdoğan Erbaalılarla iftar yaptı.

İPTAL EDİLEN ETKİNLİKLER

20 yıl boyunca devam ettirilen vatandaşlar arasında ‘Yayla Şenlikleri’ olarak bilinen 21. Uluslararası Geleneksel ve Kültürel Erbaa Etkinlikleri İsrail’in Gazze saldırısı sonrası yaşanan facia sebebiyle iptal edildi. Rafet El Roman, Ezo, Kolpa, İbrahim Sadri ve Latif Doğan gibi sanatçıların ağırlanacağı etkinlikler 29 Ekim 2014’te Cumhuriyet Konseri adı altında yapılmak istendi. Ancak 28 Ekim 2014’te Ermenek’te 18 işçinin madende mahsur kalarak hayatını kaybettiği olay sonrası bu etkinlik te iptal edildi. 2015 yılında yapılmak istenen ve Murat Dalkılıç, Gökçe, Kolpa gibi sanatçıların katılacağı 22’inci Uluslararası Erbaa Etkinlikleri PKK’lı teröristler tarafından 1 askerin şehit edilmesi ve Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 31 kişinin ölümü ve 104 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısı sebebiyle iptal edildi. Erbaa Belediyesi yaşanan bu aksaklıklar sonrası ilk konseri 2017’de 2'incisini düzenlediği geleneksel çocuk şenliğinde Kolpanın sahne aldığı konserle gerçekleştirdi. Daha sonra Erbaa’da Emre Aydın ve Buray’ın sahne aldığı konserler gerçekleştirildi.

ERBAA’DA İHMAL SELİ!

2014 yılında hafızalara kazınan olaylardan biri de Ahmet Yesevi Mahallesinde yaşanan sel felaketi oldu. Islah edilmemiş Killik Deresinin taşması sonucu çok sayıda evi su basarken sel sonrası çok sayıda aile mağdur oldu. Erbaa Belediye Başkanı sel sonrası olay yerinde yaptığı açıklamada burada yeniden bir sel felaketi yaşanmaması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyledi. Bu arada sel sonrası mağdur olan 22 aileye selde kaybettikleri eşyaları belediye tarafından ulaştırıldı. Ardından kamulaştırma için Erbaa Belediyesi 2014 yılında girişimlere başladı. Kamulaştırma çalışmaları mahkemeler, itirazlar derken, 2017 yılı ortalarında tamamlanarak ıslahın yapılacağı yerler Devlet Su İşlerine teslim edildi. DSİ’nin kısa süre içerisinde Killik Deresinin mahalle içinde kalan bölümünü ıslah edeceği 2017 yılı sonunda açıklandı.

YENİ ERBAA STADYUMU VE YENİ ERBAA MEYDANI

18 Eylül 2014’te yeni Erbaa İlçe Stadyumu ve eski stadyumun yerine yapılması planlanan meydan için girişimler başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri 18 Eylül 2014’te Erbaa’ya gelerek bakanlığa ait arsalarda incelemelerde bulundu. Yapılan girişimlerle Erbaa’ya yeni bir ilçe stadyumu yapılması kararlaştırıldı. 2018 yılında 17 Milyon TL’ye yeni ilçe stadyumunun ihalesi yapılarak yüklenici firmaya teslim edildi. Yeni ilçe stadyumunun Kelkit Mahallesinde vatandaşlar arasında Pancar toplama alanı olarak bilinen yere inşa edileceği belirtildi.

İlk kez halk günü uygulaması 2015 yılı ocak ayında başlatıldı. 22 Ocak 2015’te başlatılan halk günü uygulaması ilk olarak Pazartesi günü olarak başlatılırken daha sonra Perşembe günü olarak değiştirildi. Halk günü 2015 yılından bu yana devam ediyor.

1 MİLYON TL ÖDENDİ SULAR 1 YIL AKTI AMA SONRA YİNE BORÇLANDILAR

Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım seçim çalışmaları sırasında çiftçilere sulama kanallarının suyunu akıtacağı sözünü verdi. Başkan verdiği sözü de 2014 yılının Ağustos ayında tuttu. Yıllardır akmayan sulama kanalları Erbaa Belediyesi ile ÇEDAŞ arasında imzalanan protokol ile 2014, 2015 ve 2016 yıllarında aktı. Ancak 2017 yılında birlikler ÇEDAŞ’a yeniden borçlandı. Ve sular yeniden kesildi. Başkan Yıldırım DSİ ile Belediyenin ortaklaşa bir proje geliştirmek için çalıştığı bilgisini 2017 yılında verdi. Kapalı sulama sisteminin Erbaa’ya kazandırılması için Erbaa-Samsun-Ankara hattında uzun görüşmeler yapıldı. Sonuç bekleniyor.

Bu arada parke yol, asfalt çalışmalarıyla Erbaa’da altyapısı tamamlanmış caddeler 2014 yılı ortalarıda yenilenmeye başlandı. Gaziosmanpaşa Mahallesindeki sulama kanalının geçtiği cadde üzeri kapatılarak büyük bir parka dönüştürüldüğünde tarihler yine 2014’ü gösteriyordu.

Başkan Yıldırım’ın vatandaşlarla daha hızlı iletişime geçebilmek için Beyaz Masayı kuruyoruz açıklaması da yine 2014 yılında geldi. Beyaz Masa bu açıklamadan 2 ay sonra faaliyete başladı.

Erbaa’nın yetersiz altyapısı 2014 yılında meydana gelen sel felaketinin ardından öncelikli gündem maddelerinden birine dönüştü. Başkan Yıldırım Erbaa’nın altyapısını baştan sona yenileyecekleri bilgisini 2015 yılı başında verdi. Daha sonra belediye Erbaa’nın ana arterlerinde dereye benzer görüntüleri andıran noktalarda yağmur suyu drenaj hattı çalışmaları başlattı. Çalışmalar 3 ayda tamamlandı.

ÇAMLIK PROJESİ TAMAMLANMAK ÜZERE

Bu günlerde yapımı neredeyse tamamlanma aşamasına gelen Çamlık Projesi için 2014 Aralık ayında Erbaa Belediyesi mimarların katılacağı bir yarışma düzenledi. Düzenlenen yarışmaya yüzlerce proje ile onlarca mimar katıldı. Yarışma sonrası Erbaa Belediyesi Çamlık Projesini ihalesini gerçekleştirip inşasına başladı. Önce yap işler devret modeliyle yapılmak istense de yeterli talep oluşmayınca belediye inşaatı kendi imkanlarıyla yapmaya karar verdi. İhalenin tamamlanmasının ardından inşaat büyük bir hızla tamamlandı. Çamlık Projesinin önümüzdeki aylarda tamamlanıp faaliyete başlayacağı öğrenildi. İnşaat sırasında ilginç de bir olay yaşandı. İnşaatın yapılacağı yerde 30 yaşında bir çınar hiç hesaba katılmamıştı. Başkan inşaat alanını ziyaret ettiğinde ağacı gördü ve kesilmemesi talimatı verdi. Bunun üzerine 2 Milyon liralık proje 3 metre sola, 1 metre batıya kaydırıldı. 30 yıllık çınar diğer ağaçlara sabitlenip kurtarıldı.

TOKİ

TOKİ konutlarının Erbaa’ya yapılabilmesi için 2014 yılında talep alınmaya başlandı. Başvuru sürecinde 17 bin hane bulunan Erbaa’da TOKİ için 8 bin kişi başvuruda bulundu. Bu başvuruların ardından TOKİ için uygun arazi bulundu. Arazinin bulunmasının ardından TOKİ’nin yapım sürecine geçildi. Kesin kayıtlar, ihale derken 2017 yılında TOKİ inşaatı Ahmet Yesevi Mahallesinde başladı. 224 konutun inşa edileceği TOKİ neredeyse tamamlanmak üzere.

ERBAASPOR

Tarihler 6 Şubat 2015’i gösterirken Başkan Hüseyin Yıldırım’ın şu açıklaması kayıtlara geçti. O dönem Tokat 1’inci Amatör Küme de top koşturan Erbaaspor’un futbolcuları Başkan Yıldrım’ı ziyaret etmiş. Başkan Yıldırım da ziyaret sırasında yaptığı açıklama da ‘Hedefimiz 2’inci Lig’ demiş. Peki sora ne oldu? Erbaaspor bu açıklamadan sonra Tokat 1’inci Amatör Kümeyi Lider olarak tamamlayıp Play-Off’ta o dönem İl Özel İdarespor olarak bilinen takımı 5-0 yenip bir üst lig olarak Bölgesel Amatör Lig’e yükseldi. Bölgesel Amatör Lig’de de o unutulmaz Amasyaspor maçı ve sonrasında gelen galibiyetlerle 20 yıl sonra TFF 3’üncü Lige yükseldi. Başkan seçilmeden önce verdiği sözü tutan Başkan Yıldırım ve Erbaaspor Başkanı Bülent Uzun ve Cumhuriyet Meydanında dev ekrandan tarihi anları izleyen tüm Erbaalıların mutluluğu hala hafızalarda. Mavi beyazlıların 3’üncü lige çıktığı ilk sezon da play-off’a kalıp 2’inci ligin kapısından dönmesini ise atlamamak gerek.

PARK VADİ ERBAA BELEDİYESİNE TAHSİS EDİLDİ

Park Vadi ilk yapıldığında birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Park Vadi hazine arazisi üzerine inşa edilmişti. Belediyenin değildi. Gelecekte Park Vadi’nin mülkiyeti ile ilgili yasal sorunlar çıkabileceği sürekli tartışıldı durdu. Vatandaşlar ise Park Vadi’yi ve orada zaman geçirmeyi çok sevdi. Tarihler 2 Nisan 2015’i gösterdiğinde Park Vadi ön tahsisle Erbaa Belediyesine verildi. Ön tahsisin şartı belediye 2 yıl içinde taahhüt ettiği projeleri yerine getirirse Park Vadi kesin olarak kendisine tahsis edilecekti. O şart yerine getirildi. 2 yıllık sürenin ardından 2017’de Park Vadi kesin olarak Erbaa Belediyesi mülkiyetine geçti. Şu sıralar Park Vadi’nin ikinci etabıyla ilgili proje hazırlıkları yapılıyor.

YENİ HASTANE İÇİN ETÜT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

10 Mart 2016’da Erbaa Devlet Hastanesi için etüt çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmaların ardından temeli atılan hastane binasının 2018 yılı sonbaharında tamamlanması planlanıyor.

GAZİ BULVARI VE ŞEHİR MERKEZİ BAŞTAN SONA YENİLENDİ

Gazi Bulvarındaki yenileme çalışmaları 2016 yılında Otogar Kavşağından başladı. Altyapısı yenilenen bulvarda orta refüj daraltılıp kaldırımlara bisiklet yolu, engelli işaretleri ve modern aydınlatmalar yerleştirildi. Başkan proje başlangıcında 1000 yeni ağaç dikecekleri sözünü verdi. Daha sonra büyük tartışmaya yol açan Gazi Bulvarının çam ağaçlarının olduğu bölgeye sıra geldi. Burada bulunan ağaçlar belediye tarafından kaldırıldı. Vatandaşlar ağaçların kaldırılmasına tepki gösterse de yaşlı ağaçların yıkılma tehlikesi sebebiyle kaldırıldığı bu ağaçların yerine 1000 yeni genç fidan dikileceği sözü verildi. Verilen söz de tutuldu. Şimdi o ağaçlar büyüyor.

Gazi Bulvarındaki çalışmaların hemen ardından Cumhuriyet Meydanı, ara çarşılar ve Kültür Parkının yenilenmesi için çalışmalar başladı. 2017 yılının büyük bölümünde belediye Cumhuriyet Meydanı için büyük efor sarf etti. Kısa sürede Erbaa’nın eski bilindik görüntüsünden geriye eser kalmadı. Baştan sona yeni bir hale bürünen Erbaa yaz ayının gelip yaprakların açmasını bekliyor.

YENİ ADLİYE BİNASI BİTTİ GİBİ

Erbaa’nın mevcut adliye binasını ölçtüler biçtiler. Deprem olursa burası yıkılır dediler. O gün bugündür yer aranıyor, ödenek bekleniyordu. 2016’da hepsi bitti. 2017’de inşasına başlandı. 1-2 aya tamamlanması bekleniyor.

NÜFUS ARTTI

4 yıllık süre içerisinde elde edilen rakamlara göre Erbaa’nın nüfusunda da önemli ölçüde artış yaşandı. İlk kez 2015’te Merkez nüfus bakımından Turhal’ı geride bırakan Erbaa ardından gelen yıllarda da bu özelliğini sürdürmeyi başardı.

SOĞUK HAVA DEPOSU

Son gelişmelerden biri de büyük çoğunluğu çiftçilikle uğraşan Erbaa’da bir soğuk hava deposunun inşasına başlanması oldu. Başkan Yıldırım’ın 2014’te yapacağına dair söz verdiği soğuk hava deposunda inşaat başladı. Bunun yanında Erbaa’nın markası olma yolunda ilerleyen yaprak için ise patent başvurusu olumlu sonuçlandı. Artık yaprak Türkiye’de tescilli bir ürün haline geldi.

2019 SEÇİMLERİ İÇİN ŞUAN BELİRSİZLİK HAKİM

Erbaa’da 4 yılda önemli gelişmeler yaşandı. 2019 Mart’ta yapılacak seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti ve CHP’nin hangi projelerle Erbaalıların karşısına çıkacağı yeni dönemde kimlerin aday olacağı henüz belirsizliğini koruyor. 2014 Seçimlerinin hemen ardından vatandaşların kendilerine bir dönem dinlen dediğini ifade ederek 2019 yılında aday olacağı sinyali veren Ahmet Yenihan'ın kararının ne olacağı da bir diğer merak konusu.

Başkan Yıldırım'ın 2019'da AK Parti'den bir dönem daha aday olma ihtimali oldukça yüksekken MHP’nin 2019 seçimi için hazırlık yaptığı biliniyor. İYİ Parti ve CHP ise şuan sessizliğini koruyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mesut 12 ay önce

Desenize ahmet yenihanin arkasında da devlet olsaydı neler yapardı. Hamamı yeniler yeni yeni hayat evleri yapar yeni organize sanayii kurar itfaiyeyi yeniler erbaa yı bukadar borca sokar erbaalinin tanımadığı birçok efendiye başkan yardımcılığı ve müdürlük verir. Savurganligin son haddinde ısrarla ben derdi sessiz erbaa li koyun gibi seyrederdi bu gidiş nereye !!! Diye sormazdı. Salı pazarında ağaçların kafasını kestirir gazi bulvarinin hüsran bulvarı yapardı...esselamunaleykum

Avatar
Hareketin lideri Ahmet Yenihan. 2 ay önce

Ahmet yenihan başkanımızı özlemle yeniden bekliyoruz ve sonuna kadar peşinde koşturacağız Mevlana mahallesi halkı...

Avatar
Hakkının Hakkı 12 ay önce

AK Parti seçimi tek şartla kazanır o da Hüseyin Yıldırım'ın aday yapılmasından geçiyor. Öteki halde Ahmet Yenihan aday olursa yeniden seçilebilir. Tabi MHP'den mi İYİ partiden mi aday olur orasını bilmem