Sponsorluk paylarının ödenmemesine tepki

TFF 3’üncü Lig 1’inci Grup ekiplerinden Erbaaspor Kulübü Başkanı Bülent Uzun Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 5175 sayılı kanun gereği sponsorluk paylarının 2 ve 3’üncü lig ekiplerine ödenmediğini ifade ederek duruma tepki gösterdi.

5175 sayılı Türkiye Futbol Federasyonunun Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun 2004 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilip resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girdi. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından TFF liglerin isim hakkı için sponsorlar almaya başladı.

Ancak 5175 sayılı kanunun 12’inci maddesinde yer alan “Türkiye futbol liglerinin isim haklarından elde edilen gelirlerin yüzde otuzbeşi üçüncü lig, yüzde yirmibeşi ikinci lig kulüplerine eşit olarak dağıtılır. Kalan yüzde kırklık kısım ise Federasyon payı kesildikten sonra en üst lige katılan kulüplere yine eşit olarak dağıtılır.” İfadelerine rağmen 14 yıldır 2’inci lig ve 3’üncü Lig kulüplerine ödeme yapılmadığı iddia edildi.

İki sezondur TFF 3’üncü Lig’de mücadele eden Erbaaspor Kulübünün Başkanı Bülent Uzun yaptığı açıklamada kanunda açıkça belirtilmesine rağmen alt liglerin bu gelirlerden hiç pay alamadıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Şimdi 2004 yılında TFF ilk defa başvuruda bulunuyor ve diyor ki ‘Biz liglerin isim haklarını değerlendirmek ve buradan finansman elde etmek istiyoruz.’ diyor. Tabi bu istek Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk ediliyor. Komisyonda da şöyle bir karar alınıyor. Bu gelirlerin yüzde 35’i üçüncü liglere 25’i ikinci liglere geriye kalan yüzde 40 da federasyon payı çıktıktan sonra Süper Lige diye bir paylaşımda bulunuluyor. Ama tabi bu yasa çıkalı 14 yıl olmuş ve 14 yıldır bu uygulanmıyor. Süper Lig takımlarının yapmış olduğu baskı neticesinde federasyon bu 2’inci liglerin ve 3’üncü Liglerin alması gereken payı vermemiş, vermiyor. Spor Toto devlet kurumu netice itibariyle tekrardan bu isim hakkını aldığı zaman yeniden gündeme geldi bu olay. Biz 3’üncü Ligler olarak, 2’inci Ligler olarak isteğimiz şu: ‘Biz kanundan doğan, yasadan doğan hakkımızı istiyoruz.’ Bu kanun 2004’te çıkmış değiştirilmemiş hala devam ediyor. Bizim bir hakkımız var. Buradan bir payımız var. Ya bizim hakkımızı versinler veyahut ta yeni bir kanun çıkartsınlar da en azından kanunsuz iş yapmasınlar.”

‘TÜRK FUTBOLUNUN HALİ İÇLER ACISI’

Türk futbolunun halinin içler acısı olduğunu kaydeden Başkan Uzun şöyle devam etti: “2004 yılında tabiri caizse muhteşem bir yasa çıkmış. 2004’te Başbakan şuandaki Cumhurbaşkanımız. Recep Tayyip Erdoğan muhteşem bir karar almış. Türk futbolunun gelişmesi adına çok büyük bir adım atmış. Ama tabi bu yasa uygulanmadığı için Türk futbolunun şuanda içinde bulunduğu hal çok ta iyi değil. İçler acısı diyebiliriz. Şimdi bakıyorsunuz 2 ve 3’üncü liglerde zaten yabancı oyuncu oynatmak yasak. Buralar gelişim ligi olarak kabul edilmiş. Buralarda genç oyuncu oynasın, Türk oyuncu oynasın Türk futbolu gelişsin diye bir önlem alınmış. Üst liglere bakıyorsunuz ne kadar para olursa olsun hep dışarıya gidiyor bu paralar. Yabancı oyuncuya yatırım yapılıyor. Biz paylarımızı alırsak zaten bu paraları yabancılara vermeyeceğiz. Netice itibariyle biz bunları Türk futbolunun gelişimi adına, Türk sporcusunun gelişimi adına kulüplerin tesisleşmesi adına kullanacağız.”

Anahtar Kelimeler:
BaşkanTepkiBülentUzun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol