Zinav Kanyonu'nda şelaleden atlamak için birbirleriyle yarıştılar

14 Ağustos 2017 Pazartesi 14:22

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde bulunan Zinav Kanyonu'nda doğa tutkunları şelaleden atlamak için adeta birbirleriyle yarıştı.

Zinav Kanyonu'nda şelaleden atlamak için birbirleriyle yarıştılar

 eşadiye ilçesine bağlı Yolüstü köyü sınırları içerisinde bulunan Zinav Gölü ve kanyonuna Tokat Doğa ve Extrem Sporları (TODEX) kulübü ile Dağcılık Federasyonu Tokat il Temsilciliği tarafından İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, İl Özel İdarenin katkıları ile turlar düzenlenmeye başladı. 70 kişilik grup ile düzenlenen tura katılanlar kanyonda bulunan şelaleden atlayarak farklı bir heyecan yaşadı. Yerli ve yabancı turistler adeta sıraya girerek yaklaşık 3 metre yükseklikten şelaleye atlayış yaptı. Adrenalinde en üst seviyelere çıktığı anlarda doğa tutkunları 3.5 metre derinlikteki suya dalarak çıkış yaptı. Ayrıca organizasyon çerçevesinde kanyon içerisinde yürüyüş yapıldı. Dağcılık Federasyonu Tokat İl Temsilcisi İsmail Araz, Zinav Kanyonu'na katılan insanlara rehberlik yaparak heyecan yaşamalarına ortak olduklarını söyledi. Şelaleye atlayanlar arasında yer alan İngiliz turist Peter Clayfield, yaşadığı heyecanı dile getirerek, "İnanılmaz bir güzelliği var. Daha fazla devam etme hissi uyandırıyor insanlarda. Şelaleden tek atlayan İngiliz benim herhalde" dedi.Zinav Kanyonu büyülüyor

Tabiat parkı içerisinde yaklaşık 4 kilometrelik akarsuda kanyonun bazı bölgelerinde derinlik yer yer 10 metreyi buluyor. Yaklaşık 380 metre derin yarıklar ve bir çok şelaleyi içinde barındıran kanyon 2015 yılında TODEX tarafından kapsamlı bir araştırma sonrası turizme kazandırıldı. Kanyon Zinav Gölü Tabiat Parkı alanı sınırlarının daha iyi hizmet adına 500 dekardan 4 bin 60 dekara genişletilmesi planını onaylanması ile birlikte bölge turizmine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x