Gazi Osman Paşa'nın heykeline boyayla zarar verildiği iddiası

18 Ağustos 2017 Cuma 15:20

Tokat'ın milli simgelerinden birisi olan Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'nın anıtına boya ile zarar verildiği iddiası üzerine belediye ekiplerince temizlik çalışması başlatıldı.

Gazi Osman Paşa'nın heykeline boyayla zarar verildiği iddiası

 Tokat-Niksar yolu ile Gaziosmanpaşa Bulvarı'nın kesiştiği noktada bulunan ve Tokat'ın yetiştirdiği en önemli şahsiyetlerden birisi olan Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'nın heykeline boya döküldüğü yönünde gelen şikayetler üzerine Tokat Belediyesi ekipleri tarafından temizlik çalışması başlatıldı. İtfaiye yardımıyla su sıkılan heykelin üzerindeki boya olduğu varsayılan lekeler temizlik görevlilerince fırça ile çıkarılmaya çalışıldı. 

Heykelin önünde 7 yıldır simit sattığını söyleyen Hüsamettin Bulut, 4-5 gün öncesine kadar heykelin üzerinde hiçbir leke olmadığını söyledi. 

Konuyla ilgili olarak şehir dışında olan ve telefonla ulaşılan resim öğretmeni Korhan Şahin ise kendisine fotoğrafların gönderildiğini, fotoğraflarda yaptığı ilk incelemede görünen lekelerin heykelde meydana gelen deformasyondan kaynaklı olabileceğini belirtti. Yapılacak yerinde ve detaylı bir inceleme sonrasında ancak kesin bir yargıya varılabileceğini ifade eden Şahin, "Heykelin bu hale gelmesindeki neden deformasyon da olsa, iddia edildiği gibi boya ile saldırı da olsa tek çözüm yolu var, o da heykelin ehil ellerde tadilatıdır" dedi.

Öte yandan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından Gazi Osman Paşa'nın heykelinin eski haline getirilmesine yönelik çalışmaların yapılması talimatının verildiği öğrenildi.

Anahtar Kelimeler Tokatheykel
banner67

Yorum Gönder

@name x