Ne yapalım Cumhuriyet Meydanında kendimizi mi yakalım

Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi kararına bir tepki de Tokat Haber Gazetesi yazarı Cemal İncesoyluer'den geldi. İncesoyluer bugün Tokat Haber Gazetesinde yayınlanan yazısında şunları söyledi:

"Dostluklarımız, ahbaplıklarımız, arkadaşlıklarımız, sevgi ve saygımız vardır. Bütün bunların üstünde, “Tokat sevdası” ve “Tokat diye bir derdimiz vardır”, mevzubahis olanda budur.

Onlarca kez yazdım bir kere daha yazıyorum: 15 yıllık AK Parti iktidarında merkezi idareden tek bir yatırım almamış Tokat’ın; önce Sigara Fabrikası kapatıldı, şimdi de Turhal Şeker Fabrikası gruptan çıkarılarak özelleştirme kararına varıldı.

2002 yılından günümüze kadar gelen AK Partili Milletvekilleri; tamam merkezi  idareden yatırım getirmeyi başaramadınız, hiç değilse mevcutları koruma dirayetini gösterseydiniz. Gösteremediniz…

Tokat Sigara Fabrikasının özelleştirilmesinin ardından işletilen süreci herkes biliyor. Ka-pa-tıl-dı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ı 50 bin kişiyle karşıladık, ilçe ve köylerinden gelen 50 bin Tokatlı o ayazda, o soğukta, tir tir titreyerek bekledik.  Pankart açıp stad istedik. Tamam dedi Reis. Oysa, Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi 3 yıldır ki gündemdeydi ve adeta bir şehir efsanesi olarak konuşuluyordu. Siyasi erk, bürokratik irade, STK’lar, ilgili kurumlar ne bir pankart açtı, nede bir dosya verdi.

Her şey peş peşelendi. Turhal Şeker Fabrikasının Makina Fabrikası bölümünün yeniden elden geçirilerek, Savunma Sanayi Mühimmat Fabrikasına dönüştürülmesi gündemdeydi. 100 trilyonluk bir projeydi. 700 kişinin istihdam edilmesi planlanıyordu. Oldu mu? Hayır olmadı, hem finans şirketi, hem işletmeci firma birden bire vaz geçip, bunu Malatya’da yapma kararı aldı.

Mesele nedir? Belediyelerde 12’de 12 yapmamız mı, milletvekilliğinde yüzde 80’e tekabül eden Ankara’ya 4 milletvekili göndermemiz mi, İl Genel Meclis’inde ağırlıklı olarak AK Parti Grubunun olması mı? Yav Allah aşkına mesele nedir?

Ne yaparsak Turhal Şeker Fabrikası kapatılmaz! Cumhuriyet Meydanına çıkıp, kendimizi mi yakalım? Söyleyin, ne yaparsak bu yanlış karardan dönülür?

70 bin aileyi ilgilendiren, 600 bin total nüfusu doğrudan yada dolaylı etkileyecek bu fabrikanın özelleştirme sürecine sokulmasının tek anlamı var, birkaç yıl sonra kapatılmasıdır. Bunu bilmiyoruz, bunu anlamıyor muyuz, Ankara’dan bakılınca geri zekalı mı gözüküyoruz?

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, iki yıldır çırpınıp duruyor.  Panko Birlik Başkanı Yalçın Bekler, Perşembenin gelişini Çarşambadan anlamış olacak ki, bir yıldır geniş tabanlı konsorsiyum diyor da başka bir şey demiyor.

Hey AK Partililer, bu Tokat’tan ayrı değilsiniz? Siz içerde ses çıkarmazsanız, bizim dışardan haykırışımız duyulmaz.  Gelin bu sefer, 600 bin hatta gurbetteki Tokatlılar ile birlikte 2 milyon birden haykıralım ve diyelim ki, Tokat Sigara Fabrikası bir sarı öküz idi aldınız, bu sefer Turhal Şeker Fabrikasını vermeyeceğiz.

Ve söyleyin, lütfen söyleyin. 15 yıldır, AK Parti iktidarında Devlet Hastanesi ve 45 kilometrelik Tokat Turhal duble yolundan başka neyimiz var? Hadi merkezi idare Tokat’a yatırım yapamıyor, bari mevcutları elimizden almayın, Allah’tan korkun…

Bunun vebalini kimse kaldıramaz. Bunun hesabını kimse veremez. AK Parti hükümetleri 15 yılda Tokat’a ve Tokatlıya çok borçlandı. Bilinsin ki, borç defterimize Turhal Şeker Fabrikasını da eklemeyeceğiz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.