Başkan Yıldırım'dan dikkat çeken değerlendirme

Halkın verdiği yetkiyi vesayete teslim etmediklerini vurgulayan Başkan Yıldırım şöyle konuştu: “2014 – 2019 dönemimizden 4 yıl 10 ay geçmiş. Bu süreçte geriye doğru baktığımızda öncelikle şunu söylemeliyim ki milletin verdiği yetkiyi milletimiz için kullandık, bu yetkiyi vesayete teslim etmedik. Bu yetkiyi kullanırken de vatandaşa vermiş olduğumuz sözler vardı, dağıttığımız kitapçıklar vardı. Biz dedik ki bunları saklayın 5 yıl sonra da bizim karşımıza bu kitapçıkla çıkın dedim. Bu iddialı sözlerin karşılığında da biz söz vermiş olduğumuz projelerin tamamına yakınını yapmışız. Vatandaşımızın huzuruna bu şekilde çıkıyoruz. Şuan sahaya çıktığımızda ziyaretlerimizde bize “söz verdin yapmadın” diye bir tepki gelmiyor. Yeni dönemde verdiğimiz sözlerin dışında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını tespit ettik. Yol ihtiyacı, sosyal alan ihtiyacı, kaldırım ihtiyacı, park ihtiyacı gibi söz vermediğimiz ama günün şartları gereği yapmamız gereken birçok hizmeti 25 mahallemizde hayata geçirdik. Biz hep çevrede hem merkezde çalıştık. Bir taraftan alt yapı ve yol yaptık ama insanlarımızın sosyal ihtiyaçlarını da unutmadık. Tiyatro kulübü kurduk, Türk Halk Müziği korosu da kurduk, birçok fikir insanını getirip hemşerilerimle buluşturduk, gençlerimize yönelik ESMEK altında bağlama ve gitar eğitimi verdik. Hanım kardeşlerimize sertifika veriyoruz ve toplamda 5 bin tane vatandaşımızın bu kurslara katıldığını gördük”

“HATALARIMIZI GÖRDÜK KUSURLARIMIZI TESPİT ETTİK”

Belediyeciliği Erbaalılarla beraber yürüttüklerini ve yeni dönemde istişareye daha da önem vereceklerini belirten Yıldırım şunları söyledi: “Manifesto 11 maddeden oluşuyor, 11 maddenin neredeyse hepsini Erbaa Belediyesi ve biz belediye yönetimi olarak bu 5 yıllık süreçte oturtmuşuz. Okullar ligi gibi örneklendireceğimiz o kadar sosla projeler yapmışız ki aslında biz manifestoyu önceden konsept olarak kabul etmiş belediyeyiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bilindiği gibi belediyeciliğin duayeni, bize örnek ve rehber olan bir idareci. Tabiki onun vizyon ve ufkuyla da bunlar daha da gelişiyor. Mesela millet ve millet kıraathaneleri bahçeleri önümüzde ki dönemde yapacağımız bir çalışmalardan olacak. Geçmiş dönemi böyle özetleyebiliriz. Ben 32 yaşında göreve gelmiş biri olarak Erbaalı hemşerilerimizin huzuruna çıktım. Büyük bir yük ve sorumluluk aldım, belki yaşımızın verdiği yada heyecanımızdan kaynaklı eksiklerimiz vardır, hatalarımız vardır, istemeden yaptığımız belki yanlışlarımız oldu. Ama bu süreçte bu hatalarımızı gördük, kusurlarımızı tespit ettik. Vatandaşlarımız bunları bize açık dille dile getirdiler Allah razı olsun. Son 2 yılımızda bunu gidermeye çalıştık. İkinci dönemde yaşadığımız bu sıkıntıları yaptığımız eksiklik ve hataları gördük. Bu tecrübe ve olgunlukla daha kucaklayıcı bir Belediye ve Belediye Başkanı görecek vatandaşlarımız. İnsanız sonuçta insan hatasıyla var. Biz hiçbir zaman bir kemsi ve zümreyi ayırmadık. Hizmetlerimizi yaparken ayrımcı olmadık. Aslında biz belediyeciliği Erbaalılarla beraber yürüttük. Önemli olan buydu. Bu konuda da eksiklerimiz varsa ikinci dönemde de istişarelerimizi daha da kuvvetlendireceğiz.”

AYAKLARI YERE BASAN GERÇEKÇİ PROJELER

Tasarruflu ve kaynakları doğru yöneten bir belediye olduklarını aktaran Başkan Yıldırım: şöyle dedi "Belediyecilik hizmetleri devam ederken insanların kalplerine de dokunarak gönülleri kazanmanın önemine değinip yeni dönem için ekipleriyle birlikte gerçekçi, ayağı yere basan projeler hazırladıklarını kaydetti. Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, “Kent konseylerimizi daha aktif edeceğiz ve burada herkesimden insanımız olacak bizde kendimize danışma kurulu oluşturacağız. Bu danışma kurulunda fikirlerle beraber Erbaa’da yapacağımız önümüzdeki dönem Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu manifestoya yönelikte sosyal belediyecilik, gönül belediyeciliği, daha fazla gençle, daha fazla çocuklarla, daha fazla hanım kardeşlerimizin ihtiyaçlarıyla, daha fazla yaşlılarımız ve engelli vatandaşlarımızın sıkıntılarıyla dertlenecek, daha fazla diz dize ve göz göze geleceğiz. Yani bizim ikinci dönemimizde yapacağımız çalışmaların temelinde bunlar olacak. Arkadaşlarıma biz fiziki projelerimizi hayata geçirdik, alt yapıyı yapıyoruz kurumsal tecrübemiz oluştu. Yeni dönemde ki tecrübemizle beraber biz daha verimli çalışırken belediye bu işleri görürken biz 2019 – 2024 yılı Erbaa’da spor, sanat, kültür gibi gençlik yılı olacak. Bütün kaynaklarımızı bu yöne kanalize edeceğiz. Çünkü biz yollar yapmışız ama yolları kullananları unutmuşuz, parklar yapmışız kullanacak olan çocukları unutmuşuz yada eksik bırakmışız. Biz bunlara dokunacağız. Biz ayakları yere basan gerçekçi olan projelerle uğraşacağız. Milletimizin kaynaklarını doğru yere yönlendirmemiz gerekiyor ki bu 5 yıllık süreçte gelirini arttırmış, hizmet anlamında kısmamış ama gereksiz harcamaları kısmış tasarrufu ve kaynakları doğru yönetmeye çalışan bir belediye olduk. İkinci dönemde de emanetimiz olan bu kaynakları daha verimli kullanma gayretimiz olacak ama milletimize hizmet için de ne yapılması ne harcanması gerekiyorsa da yapacağız”

“ERBAA'YA 283 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

5 yıllık süreçte Erbaa Organize Sanayide yüzde çalışan sayısının 400'arttığına dikkat çeken Başkan Yıldırım şunları söyledi: “Biz göreve geldiğimizde Organize Sanayi Bölgemizde bin 400 kişi çalışıyordu, şuan itibari ile 4 bin 400 kişi çalışıyor. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Şuan 4 fabrikaya daha tahsis gerçekleştirdik. Bunlarda bir yıl içinde faaliyete geçtiğinde çalışan sayısı 5 bin 500 olacak. Yine Ticaret Odamız, Esnaf Odamız, Belediyemiz ve Kaymakamlığımızla beraber yürüttüğümüz çalışmalarda tahminimiz 2024 yılı sonu itibari ile OSB’de 10 bin kişi çalışacak. Erbaa’nın nüfus artışı her yıl bin ila bin 500 olarak artarak devam ediyor. Sağlıklı bir büyümemiz var göç vermiyoruz. Bugün 800 kişi azalmış gözüküyor ama bunun sebebi muhtarlık ve belde belediyesi seçimleri bunu herkes biliyor zaten nüfus taşımaları oldu. Erbaa’nın aynı zamanda kamu yatırımları da arttı. Baktığımız zaman personel maaşlarını çıktığımız zaman 283 milyon lira yatırım yapıp hizmet üretmişiz Erbaa’ya. Devlet yatırımlarında da toplam 100 milyonda genel yatırım var. Yani toplamda 400 milyona yakın bir yatırım var. Bizim yatırım bütçemiz yüzde 10’dan yüzde 30’lara çıktı. Yani şu da var bizim yapılı tesislerimiz vardı biz bunların iyileştirilmesi için yine bir sürü para harcadık. Mesela sıvı atık tesisi var bura o zamanlar 1 milyon euro ya yapılmış biz oraya 1 bucuk milyon para harcadık. Park vadiye bir milyon harcamışlar biz 1 bucuk milyon harcadık daha iyi olsun diye. Yani var olan şeylere de yatırım yaptık biz”

“BİLGİ EVİ SAYISI 15’E ÇIKACAK”

Bilgi evlerinin faydalı olduğunu gördüklerini ve bu sebepten sayıyı iki katına çıkaracaklarını ifade eden Yıldırım “Bilgi evlerimiz çoğaltacağız. Mahallerimize sosyal tesisler yaparak çocukların ödev yapabilecekleri, etkinlik yapabilecekleri alanlar oluşturacağız. Şuan 4 mahallemizde var 2 mahallemizde bitmek üzere toplam 6 tane bilgi evimiz var bunu 15’e çıkaracağız. 25 mahallemiz var 15 tane yaptığımız zaman uygun olacak. Burada da pozitif ayrımcılık yaptık uzak mahallelere öncelik verdik ki çocuklar internet için merkeze gelmekte zorluk yaşıyorlardı ödevlerinde aksamalar oluyordu. Buralarda her şey var ve ücretsiz. Bunlar gerçekçi projeler yani öyle fotoğraf çekip bıraktığımız projeler değil” dedi.

“DAR GELİRLİYE YÖNELİK KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Başkan Yıldırım yeni imar alanları açacaklarını ve kentsel dönüşümlerin devam edeceğini söyleyerek “Biz imarda yatay yapılaşmadan yanayız. Erbaa’da en yüksek binamız 6 katlı şuanda bu da özel şartlar gerektiriyor, yoksa vermiyoruz. Yeni imara açacağımız yerlerimizde yeni hastane bölgemiz var 600 dönümlük bir araziyi açıyoruz. Yine başka bölgelerde talepler çevre planlamalarına göre oraları da açacağız. Açtığımız her yerde de yine kat yüksekliğimiz 4 ile 6 kat olacak ama şuanda imarda uyguladığımız 4 kat bunu bozmayı da düşünmüyoruz. Kentsel dönüşüm noktasında da Erbaa’da özel sektör eliyle ciddi bir kentsel dönüşüm çalışması var. Belediyemizin riskli alan olarak ilan edilerek yapmak istediği kentsel dönüşümlerde ise şuan için genel bir alt yapı oluşturmadık. Ama vatandaşlarımızdan gelecek talepler doğrultusunda belediye şirketimiz marifetiyle dar gelirliye yönelik bir çözüm bulmak istiyoruz. Yine dönemde uygun bir alanda kentsel dönüşüm başlatmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE MECLİSİNDE REVİZYON OLACAK”

Belediye Meclisin de değişimler olacağını kaydeden Başkan Hüseyin Yıldırım “Önceden de belirttiğim gibi biz kendimiz eleştirdik. Eksiklerimizi hatalarımız oldu, bizim birde ekibimiz var. Ekibimizde de eksiklikler hatalar oldu. Vatandaşlarımızın eleştirdiği eksik bulduğu yönler oldu. İkinci dönemimizde hem listemizde, hem de belediyemizde ki ekiplerimizde değişikliklere gideceğiz. Yeni nesil taze kanlarla eksi meclis üyesi arkadaşlarımızı kaynaştırarak meclisimize yeni bir renk yeni nefes katacağız. Belediye meclis üyelerimizde yenilenmeler olacak” diye konuştu.

ERBAA TARIM OSB GELİYOR

Yıldırım, Belediye olarak Erbaa tarımına katkıların devam edeceğini ve paydaşlarıyla Erbaa’ya Tarım OSB oluşturacaklarını söyleyerek “Erbaa yaprağının tescilini aldık. Bundan sonra ki süreç içinde Ticaret Odamızla çalışıyoruz. Karayaka koyunu ırkının genetik olarak bir tescili var ama bunu inşallah önümüzde ki süreçte coğrafi işaret olarak Erbaa’ya kazandırmayı planlıyoruz. Yine doğal sirke üretimlerimiz başladı. Bizim tarım OSB projemiz var. Tokat Ticaret Borsası, Erbaa Belediyesi, Özel İdare, Ticaret Odası ve Erbaa Ticaret Odası ile birlikte ortak yürüttüğümüz yaklaşık bin dönümlük alana Erbaa Tarım Organize Sanayi Bölgesi yapıyoruz. Şuan bunu Ticaret Odamız yönetiyor. Burada Tarımda ki istihdama ve tarımda ki kalkınmaya büyük destek vereceğimizi düşünüyoruz. Biliyorsunuz yağış şekilleri değişti. Tarımın önemi her geçen gün artıyor, o yüzden bizler yöneticiler olarak tarım konusunda elimizden gele destekleri vermemiz gerekiyor. Erbaa’da seracılığı geliştirerek bu konuda da önemli adımlar atacağız” ifadelerini kullandı.

“İTTİFAKA ZARAR VERMEMELİYİZ”

Cumhur ittifakına zarar verecek söylem ve eylemlerden uzak duracağını aynı şekilde karşı tarafından uzak durması gerektiğini vurgulayan Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, “Cumhur ittifakı için sayın Cumhurbaşkanımız inşallah mezara kadar devam eder dedi. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ve sayın Devlet Bahçeli bu konuya çok önem veriyorlar. Cumhur ittifakı pratikte büyük şehirlerde var ama Anadolu’da ki 51 ilde seçim ittifakı uygulama olarak yok. Buralarda bir rekabet var. Tabiki rekabet ederken herkesin Cumhur İttifakı sağ duyusuna sahip olması gerekiyor. Bir birimizi yaralayacak iftira boyutuna varacak söylemlerden uzak durulması gerekir. Duyduğumuzu değil bildiğimiz konularda konuşmamız gerektiği konusunda da dikkatli olmamız gerekir. Biz yaptığımız işleri yapacağımız işleri konuşursak burada Cumhur İttifakına sağdık kalmış oluruz. Nihayetinde her iki tarafta genel merkez talimatlarına uymak zorunda. Ben sahada gerek milletvekillerimizin, gerek Başkan adaylarımızın Cumhur ittifakı ruhuna aykırı davranıp yalan iftira gibi konulara girmeden sadece gerçek siyaseti, hizmet siyasetini yaparak kampanya yürütülmesini umuyor ve bekliyorum” dedi.

“DÜŞMAN DEĞİL RAKİBİZ”

Başkan adaylarının birbirlerini düşman olarak değil rakip olarak görmesi gerektiğine dikkat çeken Yıldırım açıklamasını şöyle tamamladı: “Seçim süreci boyunca sağ duyulu olacağız, ben şunu görüyorum 2014 vatandaşımız beni nasıl bağrına basıyorsa şuanda da öyle sahip çıkıyor. Tabiki hafiften kulağımızı çektikleri de oluyor. Bu süreçte biz 4 tane adayız, dördümüzde Erbaalıyız. Cenazelerimiz, olacak düğünlerimiz olacak hep beraber bu topraklarda olacağız. Bu yüzden bizlerin yapması gereken hemşericilik hukukuna, komşuluk hukukuna zarar vermeyecek şekilde bir söylem ve eylem içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Erbaa’nın kaderini Erbaalılar belirlesin. Erbaalı adaylar bir biriyle muhatap olsun istiyorum. Biz düşman değil rakibiz. Rekabet edeceğiz, en güzelini ben yaparım diyeceğiz bunu yaparken saygı çerçevesinden çıkmayacağız en azından ben kendi adıma bu yolda ilerleyeceğim. Erbaa’nın birlikte yaşam kültürüne zarar vermeyeceğim.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adsız 2 yıl önce

Sadece gülüyorum Erbaa’da satmadığı yıkmadığı kesmediği yer bırakmadı bunun yanısıra işten çıkarttığı işçilerin vebalini nasıl vereceksin şimdi çıkmış cumhur ittifakından bahsediyor . MHP’liydim fakat bu ittifaktan dolayı artık mhp yede oy vermiyorum !!!