CHP ve İYİ Parti'nin ortak adayı Murat Toycan Selçuk'tan gündemi sarsacak açıklamalar

CHP ve İYİ Parti’nin ortak adayı Murat Toycan Selçuk basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Selçuk seçim sürecine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Sandık başına gitmeyen seçmenlerin öncelikli hedefleri olduğunu söyleyen Selçuk şöyle konuştu: “2014 yerel seçimlerinde 5 bin 100 seçmen sandığa gitmedi. İlk hedefimiz bu. Ne MHP ne AKP hedef o değil. 5 bin 100 sandığa gitmeyen seçmenin muhtemelen oy dağılımı büyük çoğunluğu CHP’dir. CHP bu zamana kadar o yöne çok sahip çıkamadı. Niye çıkamadı güveneceği bir adayı yoktu. Bu kadar heyecanlı da değildi. Bir aday görüyordu umudu Hüseyin Yıldırım’da gördü geçen seçim oraya kaydı. Ondan önceki seçimlerde Ahmet Yenihan’ı görüyordu oraya kayıyordu. Benim şansım ondan var. Benim asıl hedefim o 5 bin 100. Yanlış oy kullanan da var bin 500 kadar. Ondan sonraki hedefiniz kim diyorsanız Erbaa’nın iyiliğini düşünen kitle. İlla böyle körü körüne AKP’li körü körüne MHP’li fanatikleri zaten çeviremezsin. Ama mütedeyyin gerçekten bu Erbaa’nın iyiliğini düşünen bir kitle var. Benim hedef kitlem onlar. Hiçbir partinin üzerine oynayacak halim yok.”

ERTUĞRUL’UN ADAYLIĞI AK PARTİ – MHP İTTİFAKI OLABİLECEĞİNİN GÖSTERGESİ

Olası bir AK Parti MHP ittifakının hesabını yapmadığını söyleyen Selçuk şöyle dedi: “ Arta da bilir artmaya da bilir. Bir kere ben seçim matematiğine inanmıyorum. Seçim ney 2009’dan bu tarafa gelin referandum var. Genel seçimler var. 2014 seçimi var. Böyle baktığınız zaman çok doğru değil seçimi matematikle götürmek. Erbaa’da yüzer gezer bir kitle var. İyi’ye doğru kayıyor. Ben böyle matematik yapma taraftarı değilim. Ben kendimi anlatırım. Erbaa için iyi olanları anlatırım. İnsanlar bana oy verirse bu iş olur. Ben ittifak olabileceğini bundan iki ay önce de söylüyordum. Milliyetçi Hareket Partisinin Ertuğrul Karagöl’ü aday göstermesi aslında ittifak olabileceğinin bir göstergesiydi. Onlar da bu olasılığı hep göz önünde bulundurdular. Onun için Ertuğrul Karagöl’ü koydular. 28 yaşında. Arkasında ona sahip çıkacak bir güç yok. Çekil dedikleri zaman bu çocuğu nasıl çekersiniz diyecek bir güç yok. 28 yaşında bir çocuğu da çok rahat ikna edersiniz. Geri çekilmek üzere. Onu koydukları an ben dedim ki burada bir oyun var. Bu oyun da nedir. Yarın bir gün bu ittifak olacaksa Ertuğrul’u çekecekler dedim. Hüseyin Yıldırım’ın veya başka birinin çekilme ihtimali yok.”

ERTUĞRUL KARAGÖL’ÜN NASIL ADAY OLDUĞUNU ANLATTI

MHP’nin aday belirleme sürecinde Ankara’dan bir müdahale gerçekleşmiş olabileceğini öne süren Selçuk “Beni o kurula çağırdılar. Biraz tongaya düşürmek için çağırdılar biliyorum. Çağıran arkadaşta burada olursa sonraki kahvaltıya gelirse aday olmaz hesabı yaptılar. Konuşuluyordu o sıralar. Aday olur muyum olmaz mıyım diye. Ben de bile bile gittim. Beni orada tongaya düşürmek için çağırıyorsan bu benim de demokratik hakkım. Kendi vicdanımı dinlerim olurum veya olmam. Orada gittim. Ama çok amatör bir seçimdi. 'Erbaa’nın ak saçlıları' öyle dedi beni çağıran arkadaş. Hepsi kıymetli insanlar. Küçümsediğim için söylemiyorum. 2009’daki ilçe başkanı atamayla gelmiş ilçe başkanı Şükrü Aslan, Eyüp Aydın, Şükrü Varol, Mehmet Öztürk, Ömer Öztürk, Şaban Duran, Ahmet Örs ve bir de beni çağırdılar. Yani bir belediye başkan adayı belirleyeceksen bu böyle olmamalı. 8 tane belediye meclis üyesi var. İlçe başkanlığı yapmış nice insanlar var. Kanaat önderleri var. Bunları çağırmıyorsunuz. Bir de beni oraya atıyorsunuz. Bakın seni damgaladık bir yere kaçamazsın der gibi. Böyle seçildi. Sonra delegeye soruldu. Ama hiçbir şey açıklanmadı. Orada kendileri görüş yazdılar. Tamam, kardeşim buradan bu çıktı. Buradan bu çıktı deyip bizim adayımız bu demediler. Bunu Ankara’ya götürüyoruz demediler. Aldılar cevapları, koydular ceplerine gittiler. Sonra Ankara’dan geldiler dediler ki Ertuğrul çıktı.”

“PROJELERİMİZ VAR”

Seçilirse ilk olarak belediyenin mali durumunu gözden geçirip ona göre yatırım yapacaklarını kaydeden Selçuk söyle dedi: “Erbaa Belediyesinin ciddi borçları var. Herkesin kendisine ait bir ev bütçesi vardır. Evinizi bile geçindirirken bir bütçe yaparsınız. Yapacağımız ilk iş bizim durumumuz ne ona bakacağız. Getirin şu defteri kitabı biz neyiz. Ne borcumuz var. Ne alacağımız var. Ne ödememiz var. Onları görmemiz lazım. Bunlar herkesin göreceği icraatlar değil. Sonra Erbaa Belediyesinin borçları ödenmek zorunda. Bu borç benim değil ben yapmadım diye bir şey var mı yok. Baban rahmetli oluyor geçiyorsun şirketin başına borç neyse ödüyorsun. Bu borçlar ödenecek. Neden ödenecek bu borçlar? Borçları çok aksatmamak lazım. Ben iş adamıyım sonuçta. İş yerinin alacağı varsa. O alacağı alamazsa o iş yerinin kötüye gider. Batabilir. Batarsa da işsizlik artar. Bunu da incelemek lazım. Tabi bu arada günlük belediyecilik hizmetleri de yürür. Onlar çok para gerektiren şeyler değil zaten. Erbaa’da da çok şey yapıldı. Çok zamansız, çok sıkıştırıldı. Bu kadar borcun olma sebebi de bu. Sonra bizim bir sosyal kalkınma projemiz var. Onun üstünde çalışacağız. Çalışmalarım var. Bütün ayarlamalarım yapıldı ama bunun için bizim iktidar olmamız lazım, Erbaa’nın haritasını çıkartmamız lazım. İnsanları kollektif çalışmaya nasıl getiririz bunu görmemiz lazım. Kooperatifleşme sağlamamız lazım. İnsanların evine biraz daha para sokmamız lazım. Ben iki dönem belediye meclis üyeliği yaptım. Bir dönem çok aktiftik. Alparslan Türkeş Bulvarını yapacağım. Alparslan Türkeş Bulvarına hiç değinilmedi. Hiç kimsenin eli de gitmedi. Ahmet Yenihan zamanında biz de yapmadık. En fazla parke taşı döşenmiştir. Çok büyük bir yer de değil. Ama Alparslan Türkeş Bulvarını öyle bir yapacağız ki Gazi Bulvarı nasıl yapılması gerekiyor idi ise öyle yapacağım. Ben Gazi Bulvarının yapılmasını beğenmedim. İnşaat aşamasını da beğenmedim. Ben müteahhittim iyi de müteahhidimdir burada çok müteahhitlik yapmadık ama dışarda çok işler yaptık. Gazi Bulvarında küçük bir tadilat gerekiyor. Biraz kaldırımları küçültüp biraz rahatlatmak gerekiyor. Onun o kadar geniş yapılma sebebi de ne kadar çok parke taşı o kadar çok hizmet gibi düşünüldüğünden. Alparslan Türkeş bulvarına bundan 50 yıl sonra da tadilat görmeyecek bir proje yapacağız.”

NASIL İTTİFAK ADAYI OLDU?

MHP’den 2 dönem belediye meclis üyesi olduğunu aslen ülkücü olduğunu nasıl ittifak adayı olduğunu anlatan Selçuk şunları söyledi: Ben ülkücüyüm aslında. Yeni de ülkücü değilim. Beni ülkücü yapan da kimdir biliyor musunuz Orhan Yetkin’dir. Ercan Sezenoğlu’dur. Ben 88-89 yılından beri bu adamlar beni aldılar götürdüler, getirdiler. Ben ülkücüyüm. Şimdi Milliyetçi Hareket Partisi’nin de iki dönem belediye meclis üyeliğini yaptım. Hem yokluk gördüm hem varlık gördüm. İktidar da gördüm. Muhalefet de gördüm. Ama benim aklımda çok olmadı belediye başkan adaylığı. Herkes diyordu Ahmet Yenihan’dan sonra Murat Selçuk olur falan diye duymuşsunuzdur. Göğsüm kabarıyor muydu kabarıyordu. Ne güzel şey diyorsun ama benim Ahmet abiyle çok yakın ilişkim olduğu için aslında hevesli değildim. Hep geri geri duruyordum. Belediye başkanlığı çok büyük sorumluluk. Ney var yani bir makam arabası mı var. Arka sağda oturacaksın siyah camlı arabalarda. Bu işe de takığım. Arabanın siyah camlı olmasına. Belediye başkanı şeffaf olmalı, arabası da şeffaf olmalı, makam odası da şeffaf olmalı. Makamın odası niye kapitone. Orayı da cam yap. Belediyedeki bütün müdürlerin odası cam değil mi? Belediye başkanı da baş müdür. Onunki de olsun şeffaf. Bu örneği çok veriyorum. Ben büyük babamın mirasını istediğim gibi harcarım abi. Çarçur ederim. Batırırım. Sıfırı tüketirim. Kimden helallik alırım. Babamdan, anamdan, iki kardeşimden. Eşimden, çocuklarımdan ve kardeşlerimin çocuklarından. Bunlarla helalleşince benim işim bitmiştir. Ama belediye başkanı olduğunda harcadığın kuruşun, fazladan harcadığın kuruşun helalliğini 65 bin kişiden alacaksın. Çok zor iş yani. Ateşten gömlek. Yanlış yapabilir misin yaparsın. Yanlış yapmamak için ben meclise çok seçici davranmaya çalışıyorum.”

MHP’DEN TEKLİF BEKLEDİM

MHP'den başkan adaylığı için teklif beklediğini anlatan Selçuk şöyle konuştu: “Bana Milliyetçi Hareket Partisinden teklif gelir, Ahmet Yenihan’dan sonra ne derim diyordum. Zafer de burada o da biliyor az çok konuşuluyor. Yazın bekledim ama. Mayıs ayından sonra, haziran ayı gibi gelir herhalde bana. Ramazanda mesela iftar verdik. O sıra adımı söylerler. Söylesinler de o zaman düşüneyim. Olmam da demedim içimden. Bir iki arkadaş ne düşünüyorsun. Olur, mu dedi. Arkadaşım bunlar parti yönetimi değil. Bende hepsine şu cevabı verdim. Dedim ki ‘böyle bir teklif yok, gelirse düşünürüm, sorarım. Aileme sorarım. İstişare yaparım o zaman bakarız’ dedim. Hiç olmam demedim. Olurum da demedim. Haziran ayı oldu bana teklif gelmeyince bu iş olmayacak anlaşılan bunların başka adayları var dedim.”

‘O SIRA TEKLİF GELSE DE KABUL ETMEZDİM’

Teklif beklediği dönemde iş görüşmeleri yaptıklarını yeni bir iş için çalışma halinde olduklarını bu sebeple teklif gelse bile kabul edebilecek pozisyonda olmadığını belirten Selçuk şunları söyledi: “Milliyetçi Hareket Partisinden 3 kişi gelseydi arkadaş biz senin aday olmanı istiyoruz deseydi ben yine yok diyecektim. Olmayacaktım çünkü o sırada iş görüşmelerimiz vardı. Ancak teklif gelmeyince insan düşünmeye başlıyor ben bir yanlış mı yaptım. Acaba bu işe uygun adam değil miyim insan kendini sorgulamaya başlıyor ya. Ha bunu yaparken gördüm. Bende bir sakatlık yok. Sakatlık MHP’nin etrafını çevirenlerde. O sıra dedim ki ‘bak bu adayların içerisinde muhtemelen bu çocuğu çıkartacaklar.’ Aslında Emin Akbulut daha doğru bir adaydı. Oy almak istiyorsan, seçim kazanmak istiyorsan bence 10 numara bir çocuktu. Belediye tecrübesi desen var. İnşaat teknikerliği var. İş güç sahibi işletmesi var.”

‘YÜCEL BULUT KENDİ ADAYINI PROVAKE ETTİ’

Tokat Milletvekili Yücel Bulut’un aday açıklandıktan sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı eleştiren Selçuk şöyle dedi: “Ertuğrul Karagöl aday ilan edildi aradan iki gün geçti Çorum’da bir dostumun cenazesine gidiyorum. Yücel Bulut bir yazı yazmış ‘Gönüller yıkarak kazanılacak zaferdense kalplerde taht kurarak mağlup olmayı tercih ederiz’ diye. Dedim tamam. Benim dediğim çıktı. Bu resmen adayını provoke etmektir. Bunu yapan ben siyaset bilmiyorsam o adam hiç bilmiyor. O zaman ben el frenini çektim. Dedim ki sen şimdi akıllı düşün. Biz bu işi bir daha gözden geçirelim. Sonra bende şartlarımı söylemeye başladım. Orada ben de kendimce bir siyaset yaptım. Yaptığım siyaset te oturdu yerine. Ondan sonra aday oldum. Beni aday yapan aslında İYİ Parti CHP ittifakına belediye başkanı adayı yapanlar Milliyetçi Hareket Partililer. Bana teklife iki parti birden geldi. Bana ittifakın kurucuları ikisi bir geldiler. İkisinin vaatleri, söylemleri hep ortak oldu. Ben her iki partinin ortak adayı olarak çıkabilirim. Ama ben parti tanımam dedim. Benim şehri emin olacağıma inanıyorsanız bu yetkiyi de bana verecekseniz ben çıkarım dedim. Belediye başkanlarının siyaset üstü olması lazım. Benim sloganım şehri eminlik.”

‘500 BİN LİRA ALDI SÖYLENTİSİ MHP’DEN ÇIKAR’

Kendisine yönelik aday olması için para aldığı iddialarına da değinen Selçuk şöyle konuştu: “ 500 bin lira ile ne yapabilirsin? 500 bin lira adamına çok paradır da bana değil. Bana çok gülünç bir rakam. Ben şöyle bir espri de yaptım. Bu iş parayla oluyorsa ben 500 Ertuğrul’a vereyim çocuk yolun başında alsın kendine sermaye yapsın. Hadi Hüseyin Yıldırım’da belediye başkanı ona da 1 vereyim arayı yapana da 500 komisyon vereyim. Çekilsinler çıksınlar ben Erbaa için 2 milyon vereyim yani. Böyle bir şey yok kardeşim. Hüseyin Başkanı gördüm bir yerde karşılaştık. Ben bunları çok dürüst anlatırım. ‘500 bin lira lafları dönüyor nerde benim para’ dedim. Gülüyor 'Abi valla benim haberim yok' diyor. O laf MHP’den çıkıyor kardeşim. MHP bunları hep yapar. Ayıp eder. Ülkücüyüz derler. Ülkücülük adabına uymazlar. Çıkartanları da bilirim. Ama onların da yanaklarından gözlerinden öperim. Hiç umurumda değil beni bilen bilir. Daha ne dedikodular, seçimden sonra fabrika açacakmışım onların makinalarını alıyorlarmış.”

‘YANLIŞLAR YAPILDI’

Erbaa’da yanlışlar yapıldığını savunan Selçuk şöyle dedi: “Kapalı Pazar yeri yapılmalı bana göre Erbaa’ya ama şimdi mevcut Pazar yerini kaldıracaksın. Salı pazarını. Oradaki esnafı da düşünmek lazım. Adam oraya bakkal açtı. Onun işini nasıl etkiler. Bunu ben yaptım oldu demeyeceğiz. Bu kesinlikle olmamalı. Ama Erbaa Belediyesinin en önemli yapması gereken gözden kaçırdığı şey imarı doğru kullanmadı. Şuraya bakın gri bir şehir. Yeşili unuttuk. Bu çok büyük yanlış. Erbaa’ya bu kadar dolu yağmasının sebebi bu. Beton kızıyor. Yukarıya vuruyor nem birden yoğunlaşıyor. Ve doluya sebep oluyor. Yazın evler serin değil. Burada hakim rüzgarımız var bizim. Bunu kimse duymuyor hissetmiyor. Aslında yapılması gereken şuydu ortak akılla bir şey yapmaları lazımdı bunu yapmadılar. Hüseyin Yıldırım’ın şahsına benim diyecek hiçbir şeyim yok. Ben kimsenin şahsına bir şey söylemem. Yaptığı işlerle eleştiririm. Yanlışlarla eleştiririm. Hüseyin Yıldırım o da çok genç belediye başkanı oldu. 33 yaşında. Bir belediye başkanının ayaklarının yere basması lazım. Ahmet Yenihan oldu 34 yaşında oldu ama. Ahmet Yenihan’a hiç mi yanlış yaptırmadılar. Gelir gelmez atmadı mı? Ahmet Yenihan samimi dürüst insandır bakmayın millet bıkmıştır şöyle böyle demiştir ama çok samimi ve dürüst insandır. Bana bir kere demiştir ‘benim yaptığım en büyük yanlış gelir gelmez attığım o insanlar. Onu da bana çevremdekiler yaptırdı. Önüme sürdüler atacaksın bunları dediler.’ Demiştir. ‘Benim yaptığım en büyük yanlış oydu’ dedi. Neden yaptı gençti abi. Bir insanın hayat tecrübesi olursa bunları görürse bu yanlışlara düşmez. Hüseyin’i de öyle yanlışa düşürdüler. O da samimi şekilde bunları söyleyecektir. Ortak akıl yoktu. Birden çevirdiler etrafını şunu yap bunu yap, imarı şöyle yap, şunu at, bunu buraya ver falan yanlışlıklar oldu.”

‘RAYLI SİSTEM UÇUK KAÇIK PROJE DEĞİLDİ’

Ahmet Yenihan’ın 2014 yılında yapmayı vadettiği raylı sistemin uçuk kaçık bir proje olmadığını savunan Selçuk şöyle dedi: “Ben o projelerin başından sonuna vardım. Bursa’ya giden ekip benim. İzmit’e giden ekip benim. Gece 12’lerde Kadıköy’de tramvayı çalıştıran benim. Biz gece 12’de gittik. Tramvay’a bindik Kadıköy’ü gezdik. Nasıl çalıştığını görmek için. Hiç uçuk kaçık proje değildi. O zaman 12 Milyon liraya Erbaa’ya 4 vagonlu sistem kuruluyordu. Ama bize pahalıydı tabi. 12 Milyon lira çok para diyorduk. Şimdi harcanan paralara bakacak olursak rahat yapılırdı.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat 1 yıl önce

Kraal adam kral Erbaa'yı muthis analiz etmis mhpliydim ama oyum sana murat abi

Avatar
Resmen 1 yıl önce

Hem cesur hem de sağlam adam bu kumda oynayın demiş ya la resmen

Avatar
yusuf şahin 1 yıl önce

ben sizi sevdim toycan bey oyum size yıldırım devri artık bitmeli ben oy verdim ama pişman oldum ben parti tutmam özellikle yerel seçimlerde

Avatar
Servet 1 yıl önce

Adam çok haklı konuşuyor. Oyum sizedir

Avatar
gökhan cCc 1 yıl önce

Murat bey ertuğrul iyi çocuk saf çocuktur haklısınız onu kandırabilirler ama velakin başkan seçilirse siyasetin bozamayacağı tek adam diyebilirim, tamam bahçeli 180 derece döndü partisinide kendi itibarınıda ayaklar altına aldı ama belediye seçimlerinde particilik tutmaz adaya oy verilir akepeliler öyle yapmasada biz yaparız. ben kılıçdaroğlundan nefret eden bir chpliyim ama benim yerelde oyum ertuğrul beyedir. sizinde çok iyi bir insan olduğunuzu duydum mhp meclis üyeliğinden istifa ederek mert bir duruş sergilemişsiniz ama gidipte iyi partiden aday olup mhpden oy beklemeyin

Avatar
Mete 1 yıl önce

Bunun kadar boş konuşan yok

Avatar
81memet:) 1 yıl önce

Ertuğrul Karagöl 28 yaşında değil 31 yaşında :) kimse MHP den büyük değil aday adaylığını açıklamamış kimse bana gelip teklif ermediler deme hakkına sahip değil:) seçimi matematiksel olarak alma ihtimali olmayan birinin mantıksızlıklarda dolu bir süreç sonrası 500.000 alıp seçimi provake etmesi ile yüksek ihtimal alma ihtimali olan bir adayın seçimden ayrılması aynı şey değil:) ( para aldın demiyorum açıklaman saçma) heleki o aday olursa ben olmam bu aday olursa ben aday olurum gibi bir yaklaşımla koca ilçede muhtarlık seçimi oluyormuş gibi konuşman çok saçma:) 4 senedir rahatsız olmadığın ittifaktan son 10 gün rahatsız olup böyle bir organizasyona kalkışman hep saçma:) arabanın cam filmi çoktan söküldü, ama cam kendiliğinden dilimli gönder usta baksın, sizin kadar oraya buraya milyonlar harcayacak kadar zengin olmadığı için camı komple değiştiremedi :) odasının kapitoneleri içerde yardımcı ve ziyarette olan kişilerin Hüseyin yıldırım tarafından fişlenip ekmeğiyle oynanmasın tehdit edilmesin ondan:) gitti ziyarete bir kişileri rahatsız etmesinler diye adam dikkat ediyor. Koca belediye başkan adayısınız ikinizinde dilinde Ertuğrul Karagöl den başka kimse Yok:). Hemşerim o sizi hiç muhattap almazken :) çok ilginç iyi korkmuşsunuz

Avatar
Erbaalı mhp li 1 yıl önce

Oğlum ikile tamam mı sen kendi ayağına sıkmışsın bu röportajla...nasılmı dersen ben MHP den çok istedim aday olamadım beni adam yerine koymadılar sonra buraya geçtim diyorsun aklı başında CHP li sana oy verirmi aslanım bi düşün...Ayrıca Ertuğrul sermaye yapsın diye zenginlik edebiyatına da girme herkesin parası var merak etme...ikile, ikile...