Erbaa'daki altın madeni alanı SİT ilan edildi.

Erbaa’da Verusa Holding tarafından açılacağı iddia edilen altın madeniyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yapılan başvurular sonucu Sivas Kültür Varlıkları Kurulu madenin açılacağı 160 dönümlük alanı SİT ilan etti. Kararın metnini Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl sosyal medya hesabından paylaşarak vatandaşlara duyurdu. Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun aldığı kararda :

Yapılan görüşme sonucunda; Tokat ili Erbaa ilçesi Çerkezfındıcak köyü sit dışında, mülkiyeti Maliye hazinesine ait orman vasıflı 138 ada 40’nolu parselin bir bölümünde tespit edilen Gümüşlük Antik Maden Ocağı’nın 2863 sayılı kanun kapsamında kültür varlığı özelliği gösterdiği anlaşıldığından 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesine, karar eki 1/5000 ölçekli haritada işlendiği şekliyle 1. Derece arkeolojik sit sınırının belirlenmesine sit fişinin onaylanmasına, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararının 1. Derece arkeolojik SİT’e ilişkin 1’inci maddesinin Gümüşlük Antik Maden Ocağı 1. Derece arkeolojik sit alanı geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartları olarak belirlenmesine 2863 sayılı kanunun 7. Maddesi ile 13.03.2012 tarihli ve 28232 sayılı resmi gazetede yayınlanan korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının ve sitlerin tespit ve tescili hakkındaki yönetmelik gereğince tescil edilen taşınmazın tapu kütüğü beyanlar hanesine bir bölümü Gümüşlük Antik Maden Ocağı 1. Derece arkeolojik sit alanında kalmaktadır. Şeklinde kültür varlığı şerhi konularak tapu kayıt örneğinin Sivas Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna iletilmesine; Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararının 1. Derece arkeolojik sit alanlarına ilişkin (.) maddesinde “Taş, toprak, kum, vb alınmamasına, kireç, taş, tuğla, mermer, kum, maden, vb. ocakların açılmamasına, toprak, cüruf, çöp, sanayi atığı ve benzeri malzeme dökülmemesine” şeklinde belirtilmiş olduğundan Gümüşlük Antik Maden Ocağı 1. Derece arkeolojik sit alanı ile çakışmalı durumda olan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün 12.01.2021 tarih ve E.2021016058 sayılı yazısında belirtilen 1 adet genel arama dönemli ruhsat sahasının sit alanında kalan bölümünde anılan ilke kararı gereğince maden sahası açılmaması gerektiğine, SİT alanının vasfının orman olması nedeni ile SİT alanında zemine müdahale etmeden yeni ağaç dikimi yapmadan mevcut ağaçlara yönelik bakım, budama gibi işlemlerin yapılabileceğine karar verildi.” denildi.

Anahtar Kelimeler:
ErbaaKararıSit
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.