Erbaa'daki altın madeni ile ilgili dikkat çeken gelişme

Verusa Holding'in Kamu Aydınlatma Platformuna yaptığı açıklamayla ortaya çıkan altın madeniyle ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Bir yandan STK'lar tarafından siyanürü altın madeni çalışmalarını engellemek için adımlar atılırken diğer yandan Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun bölgeye gelip inceleme yapması dikkat çekti. Ekibin geçtiğimiz günlerde Kozlu köyü yakınlarında maden ruhsatı verilen alana gelerek bölgede inceleme yaptığı öğrenildi.

1977 yılında bölgede Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından Birleşmiş Milletler'den bir ekiple birlikte sondaj çalışmaları gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen çalışmalarda önemli bilgilere ulaştıldı. Erbaa'da ortaya çıkartılan Horoztepe (M.Ö.2100) eserlerle ilgili yapılan incelemelerde Horoztepe'de ileri bir teknikle dökümcülük yapıldığı belirlenmiştir.
 

Zengin ve çeşitli maden kaynaklarına sahip Anadolu'da bakır madenlerinin işletilerek bakırcevherlerinin ergitilmesi sonucunda elde edilen bakır külçelerinin yeniden döküm yoluyle işlenmesiya da çeşitli alaşımlar yapılarak, çağın teknik koşullarına göre, gereksinimi karşılayacak şekildekimateryellerin üretiminde kullanılmış olmaları, binlerce yıl öncesine değin uzanmaktadır.Anadolu'da nabit bakırın ilk kullanıldığı tarih günümüzden yaklaşık olarak 9000 yıl öncesinikapsamaktadır.Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde yer alan Tokat, Anadolu'nun milâttan önce-ki devirlerden yakın tarihî dönemlere değin madencilik işlevlerinin yoğun olduğu bir bölge olarakbilinmektedir.Tokat bölgesinde yapılmış olan genel araştırmalar sırasında yeraltı madenciliği ile eski meta-lürjiye ait çeşitli kalıntılar arasında «Türkiye madencilik tarihi» için son derece önemli yeni bulun-tular saptanmıştır (Kaptan, 1976; U.N.D.P., 1974).Günümüzde Anadolu'daki eski yerleşim merkezlerinin dışında kalan ve Ilk Tunç Çağına aitbakır cevherlerinin ergitilmiş olduğu-şimdilik bilinen- tek yer, Tokat ilinin Almus ilçesi yöresindedir.Ayrıca Erbaa ilçesinde yıllarca önce açığa çıkartılmış olan Horoztepe buluntuları, M.Ö. 2100yıllarını içeren genellikle tunç ve elektrondan (altın+gümüş) yapılmış eski metalürjinin kanıtı sayı-lan dökümcülükte ileri bir tekniğe ulaşmış, anılmaya değer çeşitli metalik materyeller vermiş, örnekbir yerdir (Özgüç ve Akok, 1958). Önemli bir diğer husus da Tokat ve özellikle Erbaa yöresi için sözü edilen çağlarda tunç üre-timine gereksinim duyulan kalay mineralinin nereden ve nasıl sağlanmış olduğudur. Bu konu eskiAnadolu madencilik tarihi için hâlâ çözümlenememiş önemli bir sorundur. Çünkü günümüzde bile Anadolu'da kalay yataklarının varlığı henüz saptanamamıştır.Yine Erbaa-Kozlu yöresindeki bakır mineralizasyonunun günümüzden yaklaşık olarak 6000yıl öncesinden tarihî dönemlere değin bilindiği ve buradaki sülfürlü bakır yatağının eski Anadolumadencileri tarafından başarıyla işletilmiş olduğu saptanmıştır.

Ergun Kaptan

Maden Tetkik Arama Enstitüsü

Bu incelemelerin ardından 1977'de yapılan çalışmalarda bölgedeki bir sonraj çalışması sırasında tarihi maden galerisine ait maden kütürleri bulunmuş bulunan kütüklere yapılan karbon testlerinde M.Ö. 4000'li yıllar tespit edilmiştir.

SİVAS KÜLTÜR VARLIKLARI KORUMA KURULU BU BİLGİLERİ ARAŞTIRIP BÖLGEYİ SİT ALANI İLAN EDEBİLİR

Yapılan araştırmaları değerlendiren Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun bölgeye gönderdiği ekibin de bu konuyu araştırıyor. Ekibin yaptığı araştırmanın ardından bölgenin koruma altına alınıp alınmayacağını değerlendireceği belirliyor. Sivas Kültür Varlıkları Koruma Kurulu bölgelerin SİT alanı ilan edilip edilmeyeceğine karar veren kurum olarak biliniyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.