Erbaa'daki altın madeni konusu TBMM genel kuruluna taşındı

TBMM Genel Kurulunda Tokat’ın Erbaa ilçesinde açılacağı iddia edilen altın madeniyle ilgili CHP’nin grup önerisi görüşüldü. Görüşmede CHP adına Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, İYİ Parti adına Muğla Milletvekili Metin Ergun, HDP adına Batman Milletvekili Necdet Akyüz, AK Parti adına ise Tokat Milletvekili Mustafa Arslan konuştu. CHP'nin Tokat Erbaa'daki altın madenciliğiyle ilgili önerisi reddedildi.

CHP’nin verdiği grup önerisi için genel kurulda kürsüye çıkan CHP Tokat Millevekili Kadim Durmaz yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Tokat’ın nadide ovalarından Erbaa, Niksar ve Taşova’da yaşamı tehdit eden devamında Reşadiye’de üzücü haberler almaktayız. İşte tam da bu noktada yüce meclisi yeni yıla girmeden bilgilendireceğim. Ortak bir anlayışla doğaya, çevreye bizden sonraki nesillere evimize sahip çıkarak daha iyi bir ülke bırakma noktasında değerli katkılarınızı ortak bir anlayışla isteyeceğim. Erbaa’da altın arayışı konusunu öğrendiğimde hemen gerekli bilgileri aldım. Ve alır almaz yöreye gidip Şehr-ül emin olan Erbaa Belediye başkanımızı, Erbaa’daki bütün siyasi partilerini devamında Niksar Belediye başkan yarımcısını, devamında Niksar’daki bütün siyasi partilerini, STK’ları, meslek odalarını, muhtarları hepsini ziyaret edip bilgilendirdim. Bu konuda partiler üstü bir anlayışla doğduğumuz topraklara sahip çıkmanın önemini karşılıklı konuştuk ve bu noktada duyarlılık gösteren yöremiz insanlarına ve gurbette yaşayan Tokatlı hemşerilerime doğa ve çevre gönüllülerine huzurunuzda teşekkür ediyorum. Arkadaşlar Erbaa ilçemizde Erbaa ilçe merkezine 18 kilometre mesafede Kozlu ve Fındıcak köyleri merkezinde arayış izni alınmış. Ancak buranın öyle bir özelliği var ki arkadaşlar. Burada çok nadide Anadolu yaylalarından Boğalı ve Sakarat yaylaları var. Bu yaylaların eteği su kaynaklarıyla dolu. Nüfusu 80 binlere dayanan Erbaa ilçemizin içme suyunun yüzde 70’i 40’a yakın Tokat, Amasya, Taşova, Turhal köylerimizin içme suları. Bu yaylanın eteklerinde. Maden arayışının yapılacağı yerlerdeki ormanlardan beslenen kaynaklardan almaktadır. Biz yine Erbaa noktasında bir duyarlılık gösterirken Niksar’dan bir ses geldi. Niksar’a gittiğimizde de baktık o bölge hemen Niksar’a bakan dik, sarp. Yani Niksar ovasından 8 kilometre çıkıyorsunuz 1000 metre rakıma ulaşıyorsunuz. Yani böyle bir alanda. Çok dik yamaçları olan heyelanlı bir bölgede. Yine Reşadiye’de meşhur Seremen yaylası, Dermircili ve Kuyucak denen bölge. Devamında yine Ordu Mesudiye ye doğru uzanan bir hat var. Arkadaşlar bir gram altın için 5 bin litre suyun lazım olduğunu Türkiye’de artık herkes biliyor. Ve küresel ısınmayla su kaynaklarımızda azalma ülkemizi zor günlerin beklediğini gösteriyor. Bakın arkadaşlar 5 bin ağaç kesilecek bu bölgeden. Şu gördüğünüz alana bir bakın lütfen. Buraya kıyılır mı hepinize soruyorum. Ve bölgeyi gezdik. Bu bölgedeki alan M.Ö. 5700’lü yıllara dayanmakta. İlginç olan Anadolu’nun ilk madeni. 110 metrelik bir galeri içerisinde sağa sola giden dehlizler. Ve buralarda da o yıllarda kullanılan aletler duruyor. Yani olsa olsa buranın bir açık hava müzesi olması lazım. Ama Erbaa ilçemize bakıyoruz Niksar’a bakıyoruz 1939’da ve 1942’de depremde çok büyük acıları yaşamış. Kuzey Anadolu Fay hattı işte tam da buradan. Altın çıkaran madenin hattın biri eteğinden biri yanından biri üzerinden geçiyor.”

“GÖÇ HAREKETİNİN BAŞLAMASI KAÇINILMAZ OLACAKTIR”

Altın madeninin bölgede göç tehlikesine yol açabileceğini söyleyen İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun ise şunları ifade etti: “Her bulunan maden rezervi bizi çevre için endişeye sevk etmektedir. Çünkü mevcut iktidarın madencilik noktasında ne yaptığı hangi doğa tahribatlarına göz yumduğu herkesin malumudur. Zira Kaz dağlarındaki madencilik bilançosu ortadadır. Kaz dağlarında 200 bin ağaç kesilmiş bölgenin eko sistemine ve bio çeşitliliğine darbe vurulmuştur. İktidar bir başka çevre felaketine Fatsa’da sebep olmuş 10 binlerce ağaç maden için yok edilmiştir. Muhterem milletvekilleri bir süre önce Tokat’ın Erbaa ilçesindeki bakır maden sahasında altın rezervi bulunduğu duyurulmuştur. İktidarın daha önceki uygulamalarına bakarak Erbaalılar Yeşilırmak ve Kelkit vadileriyle ve bu vadileri besleyen Sakarat ve Boğalı yaylalarında tarımın riske gireceğinden endişe etmeye başlamışlardır. Zira altın ayrıştırmada kullanılan siyanür tehlikeli bir maddedir. Sadece Erbaa ve köyleri değil Amasya’nın Taşova ilçesinin 24 köyü de siyanür riski altındadır. Bu bölge böyle bir tehlikeyle karşı karşıya kalırsa yoğun bir göç hareketinin başlaması kaçınılmaz olacaktır. Biz İYİ parti olarak bu konuda vatandaşlarımızın yanındayız. “

HDP’Lİ AKYÜZ "ZENGİN ALANLAR TALAN EDİLİYOR”

Anadolu’nun çok zengin alanlarının talan edildiğini savunan HDP Batman Milletvekili Necdet Akyüz ise şöyle konuştu: “Anayasa’da belirtilmiş. Devlet toprağı korumak zorunda. Tam tersine iyi tarım alanlarını geliştirmesi lazım. Tüm Dünya pandemi sürecinde doğa ile nasıl barışık yaşayabiliriz. Gıda krizine girmemek için neleri yapabiliriz. Peki burada ne oluyor? Burada nasıl ki her şey birilerine yandaş dediğimiz kesime aktarılıyorsa resmen Anadolu dediğimiz çok zengin alanlar talan ediliyor. Dağlar, ırmaklar, doğası, tarihi yok ediliyor. Ne için? Para için. Para ne için insanların sağlığı için. Siz sağlığı tehdit ederseniz siz dikkate alamazsanız her şey biter. İlk altın muhabbeti 1996 yılında hepimiz gözümüzde canlandıralım Bergama köylüleri sayesinde Türkiye’nin hafızasında yer edindi. Çizgili pijamasıyla, zinciriyle boğaz köprüsüyle. Bu kadar süre geçti bu güne geldik aynı şeyleri konuşuyoruz. Baktığınızda Hasankeyf yok oluyor. Baktığınızda Artvin’de bir yığın işler oluyor. Yeşil yok ediliyor. Buna artık itiraz eden siyasi partiler değil köylüler ve orada yaşayanlardır. Çünkü bu girişimlerde onlardan hiçbir görüş alınmıyor. Buradan Halkların Demokratik Partisi olarak Yeşil Erbaa Çevre Platformuna da saygılarımızı sunuyoruz. Çünkü büyük bir mücadele yürüyorlar. Şunu da biliyoruz. Bir gram ham altın için 5 milyon gram toprak, çakıl işleniyor. Ve yaklaşık 5 ton su harcanıyor. Tokat-Erbaa’da yapılacak alandan ne olacak biliyor musunuz? Erbaa’nın yüzde 60 suyunu karşılayan bir bölgenin suyu zehirlenebilecek. Havası zehirlenebilecek. Ortam yok olacak. Orman yok olacak. Hayvancılık yok olacak. Siz dağlarla barışık değilsiniz. Ormanlarla barışık değilsiniz. Ovalarla barışık değilsiniz, yaylalarla barışık değilsiniz. Eğer bunları düşüyorsanız araştırılması lazım. Bunlara yanaşmadığınız gibi sadece ismi belli olan, belli firmalara belli yerlerde çalışanlara da ülkenin altın için altını üstünü yerle bir ediyorsunuz.”

“ZARAR VERECEK BİR HADİSE OLURSA BİZ MÜCADELENİN EN ÖNÜNDE HAREKET EDECEĞİZ”

Genel kurulda yaptığı konuşmada siyanürle veya başka bir usulle insanımıza zarar verecek hiçbir çalışmanın yanında olmadık, olmayacağız diyen AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan şunları söyledi: “Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında yapılan çalışmayla Tokat’ın Erbaa ilçesinde önergede adı geçen firmaya altın arama ruhsatı değil maden arama ruhsatı verilmiştir. Firma 5 maden zikretmiş bu konuda talepte bulunmuştur. Şu ana kadar herhangi bir arama faaliyeti yapılmamıştır. Mevzuatımıza göre maden arama faaliyeti ayrı, maden arama ruhsatı ayrı, maden işletme ruhsatı ayrıdır. Henüz arama faaliyeti için izin verilmiştir. Arama bölgesinde maden bulunduğu takdirde bu alan yeniden bakanlığımız tarafından ihaleye çıkarılmaktadır. İhalenin gerçekleşmesi halinde de madenin işletilmesi için çevresel etkilerin değerlendirilmesi anlamında ÇED raporu alınacak, ayrıca İl Özel İdaresinden de işletme ruhsatı alınacaktır. Bu işlemler gerçekleştirilmeden maden sahasında herhangi bir faaliyette bulunmak mümkün değildir. Grup önerinde imzası bulunan hemşerimiz Kadim beyin samimiyetinden, iyi niyetinden şüphemiz yok. Firmaya 2 bin hektar için ön arama izni verilmişse de an itibariyle firmanın müracaat ettiği, arama faaliyeti için müracaat ettiği alan 2 bin metrekaredir. Biraz önce Kadim beyin konuşmasında bahsettiği gibi geniş bir alanda değil sadece 2 bin metrekare alanda arama faaliyeti yapılacaktır. Maden arama faaliyetinde de herhangi bir şekilde siyanür kullanılması söz konusu değildir. Değerli milletvekilleri son 25 yıl içerisinde ülkemiz 4 bin ton altın ithal etmiştir. 2019 yılında da 160 ton altın ithal ettik. 2003 yılında Merkez Bankası rezervlerimiz 300 tonken bugün Merkez Bankasının altın rezervi 583 tona ulaşmıştır. Biz AK Parti Tokat milletvekilleri olarak konuyu yakından takip ediyoruz. Arama aşamasında da maden çıkartma aşamasında da ormana, çevreye, bitki yapısına, su kaynaklarına, tarım alanlarına hemşerilerimize ve bölgede yaşayan her türlü canlıya hiçbir şekilde zarar verilmesine izin vermeyeceğiz. Eğer böyle bir hadise olursa biz bu mücadelenin en önünde hareket edeceğiz. AK Parti milletvekilleri olarak siyanürle veya başka bir usulle insanımıza zarar verecek hiçbir çalışmanın yanında olmadık, olmayacağız. “

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.