Tokat Medyası için düzenlenen Tokat Belediyesinin programı Sivas Termalde gerçekleşti. Cuma günü öğleden sonra başlayan program, Pazar günü öğleden sonra  dönüş ile sona erdi.

Cumartesi günü akşamı programa katılan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, samimi ortam içerisinde yaklaşık 3 saat süren bir sohbet toplantısı yapıldı. Tokat Medyasının kısa sürede olsa, rahatlığı ve dinlenmesi esası üzerinde çok özenli hareket edildiği bu gezi, nerdeyse kusursuz sayılabilecek nitelikteydi. Organizenin başında  bulunan Tokat Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Akif Erten’in çabası, programın başarısında en önemli etkendi.

Başkan Eroğlu, her ne kadar Şubat ortalarında bir lansman ile önümüzdeki  5 yıl için hazırladıkları yeni projelerin tanıtımını söylese de, Tokat Medyasının ısrarlı soruları karşısında birkaç projeyi yüzeysel de olsa söylemek zorunda kaldı.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşmalarından anladığımız kadarıyla, ikinci 5 yıllık döneminde, üç ana başlık öne çıkıyor. Birincisi, sosyal belediyecilik kapsamında yine “sosyal projeler” çeşitli alanlarda kendini gösterecek. Mesela, ilk etapta  “Mahalle Sosyal Tesisleri” adıyla yapılacak komplekslerde “Modern Düğün Salonu” da olacak. Gelir düzeyi yetersiz olan vatandaşlarımız, bu salonlardan ücretsiz olarak yararlanacak. Aşçı ve ekipmanlar belediye tarafından karşılanacak bu tesislerde, vatandaşın daha ucuza düğünlerini yapmalarına imkan sağlanacak.

Daha çok istihdama yönelik projelere ağırlık verilecek. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları başta olmak üzere, Tokat’ın tarihi meslekleriyle ilgili kursların yanı sıra, bu kurslarda üretilen ürünlerin satışları için birkaç merkezde mağazalar açılacak. Kurslardan çıkan vatandaşın kendi işyeri açması yönünde her türlü lojistik destek verilecek. Nitekim, bugüne kadar Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri ile Mahalle Konaklarında açılan kurslara katılan binlerce hanım, el emeği göz nuru el işi ürünlerini açılan bir mağazada satışlarını gerçekleştiriyor. Ayrıca, kursiyerlerden 18 kadında kendi işyerlerini açarak, istihdam yönünde önemli adımlar atıldı.

Başkan Eroğlu’nun üzerinde önemle durduğu bir diğer konu başlığı ise, imardı… Tokat’ta yeni imara açılacak alanlarla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Eroğlu, öncelikle Kaleardı Mahallesinde bir imar çalışması başlatacaklarını söyledi. Tokat’ın bir çok mahallesinde imar beklentisi olduğunu kaydeden Başkan Eroğlu, Oğulbey, Örtmeli Önünü, Erenler, Mahmutpaşa ve Kemer gibi mahallelerde de kentsel dönüşüm konusunda titiz çalışmalar yürütüldüğünü anlattı. Ayrıca, Gezirlik Bölgesinde bir “Uydu Kent Projesi” düşündüklerini, bu konuda gerekli saha çalışmasının yapıldığına dikkat çekti. Konut ihtiyacının bir denge içerisinde ve daha çok Tokatlıların konut ihtiyacı üzerine bina edecekleri projeler kapsamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı manifestoda yer alan “Yatay Mimari” anlayışına, Tokat’ta da birebir uyulacağını vurguladı.

Şubat ortalarına doğru bir “Projeler Tanıtım Toplantısı” yapılacağını öğreniyoruz.  Aldığım bilgiler doğrultusunda, 40’a yakın proje hazırlığı tamamlanmış, ancak toplamda kaç tane yeni projeler olacağını tam öğrenemedik.

Dolu dolu 5 yılı tamamlayan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2014 yılında açıkladığı 61 projesi varken, gerçekleşen proje sayısı 90 olmuş. Bunun meali, açıkladığı 61 proje dışında üzerine 29 daha proje ekleyerek, hizmet ve yatırım çıtasını yükseltmiş.

Sosyal Belediyecilik ve sosyal projeler kapsamında Tokat, bölgenin en başarılı şehridir. Bu konuda mesela, “Sürdürülebilir Farkındalık” başlığı altında engellilerimize yönelik proje ve uygulamalardan ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “En başarılı Belediye Başkanı” ödülünü almıştı.

Başkan Eroğlu’na sorulan sorulardan birisi de, Belediye Meclis Üyelerinde bir revizyonun olup olmayacağı yönündeydi. Eroğlu bu soru üzerine özetle şunları söyledi: “AK Partinin en önemli düsturu yenilenmek ve değişimdir. Bizim meclis yapımızda 31 üyemiz bulunmaktadır. Bunun 21’i AK Parti, 10 tanesi MHP’li arkadaşlarımızdır. Elbette, biz bu 21 arkadaşlarımızla devam etmek isteriz. Ancak bu bir süreçtir ve yenilenmek durumundayız. Bunu oransal olarak, yüzde 60 dolayında bir yenilenmeyi öngörüyoruz. Yüzde 40 civarında ise, mevcut meclis üyesi arkadaşlarımızla devam edeceğiz.”

Özetle, çok verimli bir gezi programı ve Belediye Başkanı ile Tokat Medyasının buluşması gerçekleşti. Seçimlerden sonra ise, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ile benzer bir program yapılacağını buradan şimdiden söyleyebilirim. Haydi hayırlısı…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.