AK Parti’nin çoğu kurucusu, 80 öncesinin “Mücahit” kadrosundaydı. Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’den başlayan rahleyi tedrisat, Ülkü Ocaklarına alternatif “Akıncılar Derneği” ile devam etti. Aslında ilk ayrışma 1979-1980’de başladı. Milli Selamet Partisinin üniversite gençlerine yönelik kuruluş olan MTTB’de, Ömer Öztürk Hocanın etkileriyle, merhum Erbakan’a ilk başkaldırı yapıldı ve MSP ile tamamen yolları ayrıldı.

O dönem, MTTB Genel Başkanı Tokatlı Kasım Yapıcı vardı ve artık bu ayrışmayı götürecek yeni genel başkanda belirlenmişti: Konyalı Haşmet Oğuzalp… 12 Eylül öncesinde MTTB’nin elinde bir irili-ufaklı birkaç yurt vardı. En önemli yurtları ise, İstanbul Feriköy’deki Konya Yurduydu. Aynı dönemde, Akıncıların elinde Fatihteki Vakıflar Yurdu başta olmak üzere, Nuriosmanıyedeki ve Veznecilerdeki yurtlar bulunuyordu.

12 Eylül darbesine kadar, gerek MTTB/Akıncıların, gerekse Ülkü Ocaklarının idol fikir ve dava adamı üstad Necip Fazıl Kısakürek, bu gençlerin davet ettiği her yere gidip konferanslar veriyordu. Kürsüdeki Kısakürek, elinde sigara ile yaptığı konuşmalar, bütün gençlerin fikri zeminini ilmek ilmek örüyordu.

O dönemde, üstadın periyodik sekteye uğrayan “Büyük Doğu” gazetesi, Yılmaz Yalçıner’in “Şura”sı, Kadir Mısırlıoğlu’nun “Sebil’i, SelehattinEş’in“Hicret” i, Mehmet Şevket Eygi’nin “Bugün”ü, Süleymancıların “Yeni Sabah”ı, Nurcuların “Yeni Asya”sı, yine Nakşilerin “Altınoluk”u,MSP’nin yayın organı “Milli Gazete” ayrı cephelerde ama, rejimle dertleri ortaktı. Laiklik üzerinden ciddi anaforlar yapıyorlardı. İstanbul Beyazıt’taki “Küllük” ve “Marmara Kıraathanesi” adeta sözlü edebiyatın ve siyasi analizlerin en üst perdeden yapıldığı sohbet mekanlarıydı.

Yedi Güzel Adam olarak bilinen merhum Cahit Zarifoğlu, gece boyunca yazıp ortaya çıkardığı şiirini, ilkin Küllük’te dostlarına okurdu.

Star Gazetesinin gelenekselleştirmeye çalıştığı “Necip Fazıl Ödülleri”, çeşitli kategorilerdeki ödüller çok anlamlı olduğu gibi, Rasim Özdenören ve Beşir Ayvazoğlu gibi edebiyatın kilometre taşlarının yer aldığı jüriyi çok değerli buluyorum.

Üstad Necip Fazıl, bir dönemin en çileli dava adamıdır. Mapuslar, bir okul gibi hizmet veren “Büyük Doğu”gazetesi, tam tamına 35 yıl varlığını sürdürdü. Yine tam tamına da 15 kez kapatıldı. 

“Büyük Doğu Mefkuresi”, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ve TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman gibi önemli şahsiyetlerin“rahleyi tedrisini” tahsil ettiği bir mektepti. Bildiğiniz gibi, İsmail Kahraman’da MTTB’nin genel başkanlarından birisiydi.  

Üstad Kısakürek, MTTB ile başlayan Akıncılar ile devam eden gençlik örgütlenmesinde verdiği konferanslarla adeta Türkiye’nin bugünü inşa ediliyordu. Üstad Necip Fazıl,“Gençliğin gübresi olmaya razıyım” sözüyle, bulunduğu asrın ve geleceğin temelini atan en başat ismidir. Edebi eserleriyle, mesela Kavanozdaki Adam ve Bir Adam Yaratmak, ruh iklimimizi geliştirme adına O ve Ben ile Çöle İnen Nur gibi eserleriyle, Çile adıyla topladığı şiir kitabı ve Sakarya Destanı dizeleriyle, İdeoloçya Örgüsü gibi temel İslam mefkuresini anlattığı fikir kitabıyla, yüze yakın verdiği eserleriyle bulunduğu asrı ve geleceği bir dantel gibi işleyen bir dava adamıdır Necip Fazıl…

“Utansın” isimli şiiriyle de hedefinde gençlik vardır: 

Tohum saç, bitmezse toprak utansın!
Hedefe varmayan mızrak utansın

Hey gidi küheylan, koşmana bak sen!
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!

Ey binbir tanede solmayan tek renk;
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın!

Üstadı hayattayken iki kez gördüm. Birincisinde, MTTB genel merkezinde verdiği konferansa katılarak, ikincisinde de Erenköydeki evine “geçmiş olsun” ziyaretine giderek…

Ve şimdi… Gezi Olaylarının akabinde çıkarılan “Karşı” gazetesi, bu mahallenin adamları eliyle çıkartıldı. İhsan Eliaçık, Kayseri Akıncılar Derneğinin en önde gelen isimlerinden birisiydi. Karşı gazetesinin kurucuları ve yazarları arasında yer aldı.

AK Parti’nin içinde vekillik, başbakanlık, bakanlık, belediye başkanlığı ve danışmanlık yapmış isimler ise, bugün “Karar” adındaki bir gazete de “toplu muhalefet” yapıp, yeni bir oluşumu bekliyorlar.

Ahmet Taşgetiren, Mehmet Ocaktan, Mustafa Karaalioğlu, Elif Çakır, Hakan Albayrak, Akif Beki, Yıldıray Oğur ve Mete Yarar gibi isimler, “Karar Gazetesi” bünyesinde yazıyorlar. Demem o ki, mahalle artık tek parça değil.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.